Śpiwór to podstawowy sprzęt na wyprawy pod namiot. Nie ma tutaj znaczenia, czy planujesz biwak w lesie, czy nastawiasz się na wakacje na dobrej klasy kempingu. Będziesz potrzebować śpiwora, który zapewni Ci odpowiedni komfort spania. Kluczowy wpływ ma na to parametr temperatury komfortu, który jest często mylony z temperaturą ekstremalną. Różnicę wyjaśniamy w naszym artykule.
Temperatura komfortu informuje nas, przy jakiej temperaturze osoba śpiąca w śpiworze będzie czuła się komfortowo przez całą noc, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków. Jest to wartość oszacowana na podstawie potrzeb przeciętnej osoby, w dobrych śpiworach podawana osobno dla mężczyzn i kobiet.
Temperaturę komfortu stosuje się zazwyczaj jako podstawowy wskaźnik przy wyborze śpiwora do standardowego użytku, czyli spania pod namiotem w okresie wiosenno-letnim, ewentualnie wczesną jesienią.
Temperatura ekstremalna, jak sama nazwa wskazuje, jest wartością graniczną, przy której śpiwór zapewni minimum ochrony przed wyziębieniem. Jest to najniższa temperatura, przy której śpiwór chroni przed hipotermią. Nie oznacza to natomiast komfortu termicznego, a jedynie wyeliminowanie ryzyka zamarznięcia.
Trzeba przy tym podkreślić, że temperatura ekstremalna służy bardziej jako informacja na temat rzeczywistej jakości śpiwora, nie należy jej traktować literalnie. To, że śpiwór jest przeznaczony np. do -10 stopni, nie oznacza, że można spokojnie biwakować w nim w Tatrach zimą.
Wniosek? Przy wyborze śpiwora należy kierować się głównie kryterium temperatury komfortu, bo to ona decyduje o rzeczywistym przeznaczeniu śpiwora i o tym, czy będziemy się w nim wysypiać.