Dlaczego warto kupić tani smartfon?

Andrzej Winnicki
03.03.2021

Tani smartfon nie jest szczytem marzeń fanów elektroniki użytkowej. Większość takich osób chce mieć w kieszeni model ze znacznie wyższej półki, ale to oczywiście wymaga głębokiego sięgnięcia do portfela. Tymczasem okazuje się, że zakup taniego smartfonu ma jak najbardziej sens – i to z kilku ważnych powodów. Jakich? Dowiedz się tego z naszego poradnika.

I tak wymieniasz telefon co dwa lata

Po co zatem inwestować mnóstwo pieniędzy w sprzęt, który za dwa lata trafi na dno szuflady, ewentualnie na portal ogłoszeń lokalnych? Z danych producentów urządzeń mobilnych wynika, że przeciętny okres użytkowania smartfonu nie przekracza właśnie dwóch lat. Oczywiście duży wpływ na to ma fakt, iż gros telefonów pochodzi z dystrybucji operatorów sieci komórkowej. Nie zmienia to natomiast tego, że zakup bardzo drogiego urządzenia, którego i tak pozbędziesz się w przeciągu 20-24 miesięcy, mija się z celem. No chyba, że naprawdę nie masz lepszego pomysłu na zainwestowanie swoich pieniędzy.

Smartfon może łatwo ulec uszkodzeniu

Owszem, są ubezpieczenia, ale to dodatkowy koszt, który także nie zagwarantuje Twojemu telefonowi pełnego bezpieczeństwa. Ubezpieczenie najczęściej pokrywa koszty naprawy lub wymiany smartfonu, który został uszkodzony nieumyślnie – a interpretacja zawsze należy do ubezpieczyciela. Można sobie łatwo wyobrazić sytuację, w której kupujemy smartfon za np. 5000 złotych, a po pół roku urządzenie nadaje się wyłącznie na śmietnik, bo jego naprawa jest nieopłacalna. 

Technologie wciąż się zmieniają

Musisz mieć świadomość, że już w momencie zakupu smartfonu nabywasz coś, co jest technologicznie zacofane. W świecie elektroniki mobilnej zmiany następują praktycznie z dnia na dzień. Producenci bez przerwy obmyślają jakieś nowinki, pracują nad udoskonaleniami, aktualizują oprogramowanie. Niefajnie jest wiedzieć, że wydałeś mnóstwo pieniędzy na coś, co wcale nie jest najlepsze na rynku, prawda?

Kupisz go za gotówkę, a nie na kredyt

Smartfon jest przedmiotem, który błyskawicznie traci na wartości, dlatego nigdy nie należy go traktować w kategorii inwestycji. Jeśli więc miałbyś się zapożyczyć, aby kupić sobie flagowy model danego producenta, to lepiej szybko porzuć tę myśl i kup taki telefon, na który naprawdę Cię stać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.