Kora drzewna to jeden z najczęstszych zakupów do przydomowego ogrodu. Trzeba ją regularnie uzupełniać i wymieniać, co generuje niemałe koszty. Wielu właścicieli ogrodów rozważa więc alternatywę, jaką jest zrębka drzewna. Czy to rzeczywiście dobry zamiennik dla kory? Sprawdź to w naszym poradniku.
Zrębka to nic innego jak rozdrobnione kawałki drewna, najczęściej z gałęzi, konarów, czasem z dodatkiem liści lub kory. Jest odpadem z cięcia drzew i krzewów, do czego używa się rozdrabniarki. Najwięcej zrębki powstaje w tartakach, natomiast można ją również kupić u dystrybutorów kory drzewnej.
Zrębka przede wszystkim jest tańsza, a czasami można ją mieć za darmo – zdarza się, że tartaki oddają zrębki w zamian za ich zebranie i posprzątanie. Zrębki można też produkować we własnym ogrodzie, po prostu przycinając gałęzie wieloletnich drzew.
Zrębka ponadto:
Zrębka drzewna nie jest rozwiązaniem idealnym. Ta świeża może pozbawiać glebę azotu, dlatego warto ją wcześniej przekompostować lub podsypać nawóz azotowy.
Wiele osób nie decyduje się na zrębki z uwagi na gorszą estetykę w porównaniu z korą. Jeśli zależy Ci na pięknym wyglądzie ogrodu, to rzeczywiście kora wciąż będzie lepszym wyborem.
Zrębki drzewne dobrze sprawdzają się pod krzewy, drzewa owocowe i ozdobne, w warzywniku (np. w przejściach między grządkami), w miejscach narażonych na erozję gleby oraz do wysypywania ścieżek ogrodowych.
Na koniec dodajmy, że zawsze warto wybierać zrębki z drzew liściastych, ponieważ te z drzew iglastych mogą nadmiernie zakwaszać glebę.