W Internecie działa około 20.000 polskich e-sklepów. Mimo to nie brakuje osób, które kupują na zagranicznych stronach. Powody są różne, ale najczęściej chodzi o chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Bezkonkurencyjne cenowo okazują się np. chińskie portale aukcyjne. Zakupy w zagranicznym sklepie internetowym mogą być opłacalne, ale także ryzykowne. O czym należy koniecznie pamiętać? Sprawdź naszych 5 porad.
- Koszty wysyłki – w wielu sytuacjach podważają sens zakupu przedmiotu w zagranicznym sklepie. Regułą jest, że np. w Chinach opłaca się kupować tylko bardzo wartościowe rzeczy, ponieważ koszty dostawy do Polski są znaczne. Mniejsze znaczenie ma to natomiast w przypadku sklepów z terenu Unii Europejskiej, ponieważ firmy kurierskie oferują bardzo przystępne ceny.
- Cło i VAT – wielu kupujących o tym zapomina, a później zaczynają się problemy. Jeśli paczka z Chin czy z USA zostanie otwarta przez celników, a Ci stwierdzą, że nie zostało od niej opłacone cło, to mogą nałożyć wysoką opłatę dodatkową. Podobnie jest z VATem – tutaj zwykle problem dotyczy przesyłek z USA, gdzie tego podatku nie ma. Oczywiście nie brakuje „kombinatorów”, którzy deklarują bardzo niską wartość przesyłki, aby w ten sposób uniknąć płacenia cła, jednak jest to zbyt duże ryzyko.
- Gwarancja – nie wszyscy producenci sprzętu elektronicznego stosują zasadę udzielania globalnej gwarancji na swoje produkty. Może się więc zdarzyć, że np. drogi aparat kupiony w Tajlandii w Polsce nie będzie objęty żadną odpowiedzialnością producenta. Warto to dokładnie sprawdzić, aby uniknąć problemów w razie usterki.
- Brak możliwości zwrotu – na terenie Unii Europejskiej obowiązuje prawo gwarantujące konsumentom możliwość zwrócenia towaru zakupionego przez Internet bez żadnych konsekwencji w ciągu 14 dni. Ten przepis jednak nie dotyczy wysyłek spoza Unii, np. z Chin czy z USA. Kupując w sklepie zarejestrowanym w tych krajach musisz więc zdawać sobie sprawę, że odpowiedzialność sprzedawcy jest bardzo ograniczona.
- Ubezpieczenie – kupując drogi sprzęt w zagranicznym sklepie internetowym ponosisz pewne ryzyko związane z transportem. Paczka z Chin może dotrzeć do Ciebie nawet po kilkudziesięciu dniach, a to dość czasu, by po drodze pojawiły się jakieś problemy. Paczka może zaginąć lub zostać uszkodzona. Dlatego koniecznie zwracaj uwagę, czy sprzedawca ubezpiecza przesyłkę i ile sobie za tę usługę życzy. Jeśli świadomie zrezygnujesz z ubezpieczenia, to nikt nie poniesie odpowiedzialności za Twoją ewentualną stratę.
Robienie zakupów w zagranicznych sklepach internetowych może być bardzo opłacalne – niskie ceny kuszą, jednak to tylko jedna strona medalu. Druga jest dla kupujących znacznie mniej atrakcyjna.