Wałek McKenziego – co to jest i do czego może Ci się przydać?

Krzysztof Jagielski
04.08.2022

8 na 10 Polaków przyznaje, że choć raz doświadczyło bólu pleców. Problem ten jest na tyle powszechny, że coraz częściej szukamy szybkich i łatwych rozwiązań, nie chcąc korzystać z profesjonalnych usług fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. Szczególnie dużym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszy się wałek McKenziego. Czym jest ten wałek, dlaczego warto go stosować i w jakich przypadkach sprawdzi się najlepiej? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Czym jest wałek McKenziego?

Wałek McKenziego to nic innego, jak sztywna poduszka w kształcie walca. Jej nazwa wzięła się od nazwiska nowozelandzkiego rehabilitanta i fizjoterapeuty, który opracował tzw. metodę McKenziego – umożliwia ona precyzyjne rozpoznanie przypadku rwy kulszowej oraz obejmuje szereg prostych ćwiczeń pozwalających usunąć patologię w różnych odcinkach kręgosłupa, powodujące dolegliwości bólowe i ograniczoną mobilność.

Jak działa wałek McKenziego?

Zadaniem wałka jest wymuszenie prawidłowej, ergonomicznej i przede wszystkim fizjologicznej pozycji kręgosłupa lędźwiowego podczas siedzenia oraz leżenia. Ma to kluczowe znaczenie w profilaktyce rwy kulszowej oraz dyskopatii. Wałek powoduje, że chcąc czy nie chcąc musimy tak ułożyć kręgosłup, aby nie następowało wysuwanie się krążka międzykręgowego uciskającego na korzenie nerwu kulszowego. Regularne stosowanie wałka pozwala zmniejszyć ryzyko ataku rwy kulszowej, ale sprawdza się również w terapii tej przypadłości, przyspieszając powrót do pełnej sprawności.

Kiedy i jak warto stosować wałek McKenziego?

Zaletą wałka McKenziego jest to, że można go używać na co dzień, w zupełnie prozaicznych sytuacjach, nie wykonując przy tym żadnych męczących ćwiczeń. Podstawowym sposobem wykorzystania wałka jest podłożenie go sobie pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa podczas siedzenia na krześle w pracy. Szybko przekonasz się, że dzięki wałkowi mniej się męczysz, a po całym dniu spędzonym w biurze nie odczuwasz już tak silnego bólu pleców.

Z wałka warto korzystać również wieczorem, odpoczywając na kanapie przed telewizorem czy czytając książkę. Wystarczy tylko podłożyć go pod kręgosłup lędźwiowy – można przy okazji wykonywać delikatne ruchy, przesuwając plecami po wałku, co zapewni dodatkowy masaż rozluźniający mięśnie przykręgosłupowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie