Uczulenie na kosmetyk – co trzeba o tym wiedzieć?

Marek Szydełko
19.12.2022

Uczulenie na kosmetyki, a dokładnie na znajdujące się w nich substancje (zwykle chemiczne) to jedna z najczęstszych przypadłości alergicznych. Bywa, że przez długi czas nie wiążemy dziwnych objawów skórnych ze stosowaniem konkretnego kosmetyku. Co warto wiedzieć o tej postaci uczulenia? Najważniejsze fakty omawiamy w naszym poradniku.

Dlaczego niektóre kosmetyki uczulają?

Uczulenie na kosmetyk nie jest regułą. Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów hipoalergicznych, które łączy to, że bazują na naturalnych składnikach, głównie wodzie. Tendencję do wywoływania reakcji alergicznych mają natomiast te kosmetyki, których skład obfituje w produkty chemiczne i składniki syntetyczne.

Pamiętaj, że z medycznego punktu widzenia nie istnieje coś takiego, jak alergia na kosmetyk. Można być natomiast uczulonym na konkretny składnik lub składniki. To dlatego często objawy wcale nie ustępują po zmianie marki produktu.

Objawy alergii

Do typowych objawów alergii na składniki kosmetyku zaliczymy:

  • zaczerwienie skóry w miejscu aplikacji,
  • świąd,
  • pieczenie,
  • nadmierną suchość skóry,
  • rumień,
  • wysypkę,
  • powstawanie niewielkich ran.

Jest to grupa objawów charakterystycznych dla tzw. kontaktowego zapalenia skóry, które jest konsekwencją bezpośredniego kontaktu z alergenem.

Jak uniknąć tego typu objawów?

Przede wszystkim staraj się korzystać wyłącznie z naturalnych kosmetyków, a te o chemicznym składzie zostawiaj sobie na specjalne okazje, na przykład wielkie wyjścia. Na co dzień używaj kosmetyków bazujących na produktach ziołowych lub wręcz sięgaj po dermokosmetyki, które nie tylko pielęgnują, ale również niwelują różnego rodzaju dermatozy.

Rada

Kupując nowy kosmetyk zawsze przeprowadź próbę na niewielkim, niewidocznym fragmencie ciała.

Co zrobić, gdy masz alergię na składnik lub składniki kosmetyku?

W pierwszej kolejności przestań go stosować! Jeśli po 2-3 dniach objawy uczulenia samoistnie ustąpią, to możesz mieć już pewność, że ten kosmetyk nie jest dla Ciebie i trzeba się go pozbyć.

Jeśli dany kosmetyk ewidentnie Cię uczula, to szukając dla niego alternatywy zwracaj uwagę na skład innych produktów – nie kupuj tych zawierających te same substancje, nawet w nieco mniejszym stężeniu. Przykładem silnie uczulających substancji mogą być silikony zawarte w szamponach do włosów oraz sztuczne substancje barwiące.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie