Świąteczne zakupy – gdzie Polacy robią je najchętniej?

Marek Szydełko
23.11.2015

Trwająca od kilku już lat bardzo mocna ekspansja dyskontów ma swoje odbicie również w przedświątecznych zachowaniach Polaków. Jeszcze w 2012 roku robienie zakupów w tego typu sklepach przed Bożym Narodzeniem deklarowało tylko 28% z nas. Obecnie jest to grubo powyżej 60%. Nie ograniczamy się jednak tylko do dyskontów. Gdzie najchętniej świąteczne zakupy robią Polacy?

Dyskonty i hipermarkety zbijają na nas kokosy

Bezsprzecznie najpopularniejszymi miejscami robienia przedświątecznych zakupów są dla nas wspomniane dyskonty oraz sklepy wielkopowierzchniowe, czyli hipermarkety. Największe sieci w tym gorącym okresie wybierze 55% Polaków. Powód jest prosty – szukamy oszczędności. W hipermarketach planujemy kupować głównie żywność i prezenty.

Co ciekawe konsekwentnie odwracamy się od supermarketów – regularnie notują one coraz gorsze wyniki w dzieleniu przedświątecznego tortu. Obecnie z ich oferty zamierza korzystać około 50% badanych Polaków. Powód słabnącego zainteresowania, to przede wszystkim mniej konkurencyjne ceny w stosunku do dyskontów i hipermarketów.

Lokalne sklepy? Głównie te z ofertą mięsną

Polacy deklarują, że przed świętami chętnie odwiedzają małe sklepy osiedlowe, jednak udają się tam w konkretnym celu, a jest nim mięso oraz ryby. Uważamy, że jakość tych produktów jest w tego typu sklepach nieco wyższa, dlatego godzimy się na mniej korzystne ceny. W sklepach osiedlowych bardzo chętnie kupujemy też szeroko pojętą żywność.

Zdecydowanie mniejszy udział w rynku sprzedaży przedświątecznej mają sklepy powszechnie uznawane za luksusowe. Ich ofertę wybiera około 12% z nas. W takich miejscach szukamy przede wszystkim alkoholi, słodyczy i prezentów.

Sprzedaż internetowa regularnie zwyżkuje

Internet jest przed świętami królestwem dla łowców prezentów. W sklepach online podarunków dla bliskich szuka ponad 60% z nas. Powód? Wygoda, ceny i bardzo obszerna oferta. Zwracamy jednak uwagę na nasze obawy związane z dostawą. Generalnie im bliżej świat, tym udział sklepów internetowych spada. Wolimy wydać więcej, ale mieć pewność, że prezent nie dotrze do adresata już po świętach.

Rośnie także rola Internetu w robieniu przedświątecznych zakupów spożywczych. Taką formę załatwiania sprawunków wybiera już 15% Polaków i można się spodziewać, że odsetek ten będzie coraz większy. Dlatego właśnie największe sieci handlowe już dawno udostępniły możliwość składania zamówień online.

Święta to czas żniw dla handlu

Ten truizm ma odbicie w twardych statystykach. Polacy co roku wydają na święta coraz więcej pieniędzy. W 2013 roku było to przeciętnie 1028 złotych. Przed tegorocznym Bożym Narodzeniem deklarujemy, że suma ta wzrośnie do około 1300 złotych.

Najwięcej wydajemy tradycyjnie na prezenty dla bliskich, żywność oraz alkohol. Sporą część naszego budżetu pochłania również przygotowanie spotkań rodzinnych i towarzyskich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie