Acropolis Portae

Rodzaje rękawic ochronnych

Remigisz Szulc
21.06.2024

 

Rękawice ochronne są niezbędnym elementem wyposażenia ochrony osobistej w wielu branżach i na najróżniejszych stanowiskach. Oczywistym celem ich noszenia jest ochrona dłoni przed urazami mechanicznymi, ale też niskimi czy wysokimi temperaturami, kontaktem z chemikaliami, a nawet przed porażeniem prądem elektrycznym. Popularne rodzaje rękawic ochronnych przybliżamy w naszym poradniku.

Rękawice lateksowe

Wykonane z naturalnego lateksu, elastyczne, dobrze dopasowujące się do dłoni. Znajdują zastosowanie w pracach na stanowiskach medycznych, laboratoryjnych, w przemyśle spożywczym czy przy sprzątaniu.

Rękawice nitrylowe

Wykonane z syntetycznego kauczuku nitrylowego, odporne na wiele chemikaliów. Wykorzystywane do prac laboratoryjnych, medycznych, w przemyśle chemicznym i spożywczym.

Rękawice winylowe

Wykonane z polichlorku winylu (PVC), mniej elastyczne niż lateks i nitryl, przeznaczone do a

Rękawice skórzane

Wykonane ze skóry naturalnej, odporne na ścieranie, dlatego idealne do prac budowlanych, mechanicznych czy spawalniczych.

Rękawice antyprzecięciowe

Wykonane z materiałów odpornych na przecięcia, takich jak Kevlar, stal nierdzewna lub włókna szklane. Przeznaczone do pracy z ostrymi narzędziami, w przemyśle szklarskim, metalowym oraz na placu budowy.

Rękawice chemoodporne

Wykonane z materiałów odpornych na chemikalia, takich jak neopren, PVC, nitryl lub butyl. Znajdują zastosowanie w pracach w laboratoriach chemicznych i w przemyśle chemicznym.

Rękawice termoodporne

Wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury, takich jak Kevlar, Nomex lub włókna szklane. Używa się ich podczas prac spawalniczych i odlewniczych, ale też kuchennych.

Rękawice dielektryczne

Wykonane z gumy lub innych materiałów izolacyjnych, przeznaczone do pracy z urządzeniami elektrycznymi. Niezastąpione w pracy elektryka czy automatyka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie