Pompa hydroforowa dla domu: o czym trzeba pamiętać przed zakupem konkretnego modelu?

Mariusz Siwko
01.03.2021

Pompy hydroforowe wciąż należą do kategorii najpopularniejszych urządzeń do czerpania wody z własnego ujęcia. Choć nie są tak wydajne i uniwersalne, jak studnie głębinowe, to mogą stanowić dobry wybór nawet do zastosowań domowych – w tym do zasilania budynku w wodę do celów bytowych i spożywczych. Wybór pompy hydroforowej nie powinien być jednak przypadkowy. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na kilka detali, które omawiamy w naszym artykule.

Głębokość zasysania wody

Każda pompa hydroforowa dostępna na rynku ma ograniczone możliwości w zakresie głębokości zasysania wody. Pisząc prościej: najlepsze modele mogą tłoczyć wodę ze studni czy zbiornika, w którym lustro znajduje się na głębokości około 9 metrów. Jeśli jest to np. 10 metrów, to już takiej pompy nie zastosujemy.

Wiele osób niemających doświadczenia w doborze pomp hydroforowych popełnia tutaj klasyczny błąd i kupuje urządzenie bez sprawdzenia, na jakiej głębokości faktycznie znajduje się lustro wody – i to zarówno w stanie spoczynku, jak i w czasie poboru.

Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że jeśli dana pompa może zasysać wodę z głębokości 8 metrów, a lustro w stanie spoczynku również znajduje się na około 8 metrach, to taki zakup będzie bardzo ryzykowny. Dlaczego? Ponieważ w trakcie poboru lustro zacznie się obniżać i może dojść do sytuacji, w której pompa nie będzie w stanie zasysać wody w czasie cyklu pracy.

Wydajność

Można się spotkać z opinią, że im wydajniejsza pompa hydroforowa, tym lepiej. Nie jest to jednak prawda. Wydajność urządzenia zawsze dobieramy ściśle pod kątem wydajności źródła, najczęściej studni głębinowej czy kręgowej.

Jeśli o to nie zadbamy, to może dojść do sytuacji, w której wystąpi efekt tzw. zrywania lustra wody. Polega to na tym, że w momencie uruchomienia bardzo mocnej pompy nastąpi gwałtowne obniżenie się lustra wody w studni, wskutek czego pompa przestanie tłoczyć ciecz na powierzchnię, a co gorsza będzie narażona na suchobieg.

Rada

W przypadku mało wydajnych studni zalecamy, aby lustro wody znajdowało się na głębokości minimum 6 metrów – wówczas można będzie zastosować pompę hydroforową zasysającą wodę z głębokości 8 metrów.

Rodzaj zasilania

Pompy hydroforowe możemy podzielić na dwie kategorie:

  • jednofazowe,
  • trójfazowe.

Pierwsze z nich, wyposażone w silniki o mocy do 1,5 kW, mogą być zasilane ze zwykłego gniazdka, a więc są dużo łatwiejsze w zastosowaniu (nie ma potrzeby przerabiania instalacji i wykonania gniazda 400V). Z drugiej jednak strony takie pompy hydroforowe charakteryzują się słabszym momentem rozruchowym, tym samym mocniej obciążając instalację elektryczną.

Pod tym względem dużo lepiej prezentują się modele trójfazowe, dlatego jeśli dysponujemy gniazdem 400V w miejscu montażu pompy, to warto zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie.

Oczywiście istnieje jeszcze szereg innych kryteriów doboru pompy hydroforowej. Aby nie popełnić tutaj żadnego błędu dobrze będzie skorzystać z fachowej porady ekspertów, której bezpłatnie swoim klientom udziela sklep internetowy z pompami hydroforowymi sklep-hydros.pl.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie