Jaką pompę głębinową do podlewania ogrodu kupić?

Piotr Kowalczyk
18.01.2021

Własne ujęcie wody jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem do podlewania ogrodu. Oszczędza mnóstwo pieniędzy, pozwala wyeliminować problem gwałtownych spadków ciśnienia w instalacji (z powodu podlewania ogrodów przez sąsiadów), a przy tym nie jest to wcale aż tak kosztowna inwestycja, jak mogłoby się wydawać. Średni koszt wykonania odwiertu to 120-150 złotych za metr bieżący. Największym wydatkiem jest natomiast zakup pompy głębinowej, jednak na tym elemencie nie można oszczędzać. To od pompy w dużej mierze zależy efektywność systemu zraszania i tym samym satysfakcja jego właściciela. Jaką więc pompę głębinową do podlewania ogrodu kupić? Na jakie parametry trzeba zwrócić szczególną uwagę? Podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Moc i wydajność dobrana do studni

Pompy głębinowej nigdy nie kupuje się „na oko”. Aby dobrać właściwe urządzenie, musimy najpierw znać parametry samej studni – jej głębokość, a przede wszystkim wydajność. Zignorowanie tego może skutkować tym, że pompa okaże się zbyt słaba (szybko ulegnie awarii, zraszanie będzie nieefektywne) lub zbyt mocna (dojdzie do osuszenia studni). Najlepiej więc skontaktować się z profesjonalną firmą oferującą pompy głębinowe różnych producentów, podać wszystkie szczegóły na temat ujęcia oraz określić swoje oczekiwania. Na tej podstawie fachowcy dobiorą odpowiednią pompę.

Wysokość podnoszenia

Jest to bardzo istotny parametr w przypadku pompy głębinowej do podlewania ogrodu. Pisząc w dużym uproszczeniu: im głębsza studnia, tym wyższa powinna być wysokość podnoszenia wody (czyli jej tłoczenia). Pozwoli to utrzymać wysokie ciśnienie na wyjściu, a tym samym zapewni optymalną ilość wody wymaganą przez zraszacze. Pamiętajmy, że zbyt niskie ciśnienie może skutkować uszkodzeniem głowic zraszaczy, a ponadto spowoduje, że cały system podlewania będzie niewystarczająco skuteczny.

Gwarancja, serwis

Dobre pompy głębinowe renomowanych producentów zwykle są oferowane z minimum 3-letnią gwarancją. To świadczy o tym, że mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości – pompa przecież pracuje w bardzo niekorzystnych warunkach, bo woda czerpana z przydomowego ujęcia nigdy nie jest idealnie czysta.

Dodatkowo warto sprawdzić, czy producent pompy ma rozległą sieć serwisową na terenie całej Polski oraz czy gwarantuje naprawę urządzenia na miejscu lub przynajmniej odbiór w systemie door-to-door. Wysłanie pompy głębinowej do serwisu na własny koszt mocno uderzy właściciela po kieszeni, nie wspominając już o tym, że będzie to dość problematyczne.

Odporność na zapiaszczoną wodę

Jak wspomnieliśmy, woda w studni nie jest krystalicznie czysta. Zawsze znajdą się w niej różne zanieczyszczenia, przede wszystkim drobinki piasku. Pompa głębinowa powinna być na to odporna – producent zawsze podaje wartość dopuszczalnego zapiaszczenia wody w specyfikacji urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie