Jeśli Twoje dziecko do tej pory jeździło na biegówce, ale ewidentnie widać już, że potrzebuje większego roweru, to czas poszukać odpowiedniego modelu. I tak jesteś w dobrej sytuacji – dzięki biegówce Twoja pociecha powinna momentalnie załapać jazdę z wykorzystaniem pedałów. Potrzebuje tylko nowego roweru – i nie powinien to być przypadkowy jednoślad. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę wybierając pierwszy rower dla dziecka po biegówce.
To najważniejsze kryterium wyboru roweru następnego po biegówce. Dziecko z pewnością wciąż jest na tyle małe, że trudno byłoby mu pchać bardzo ciężki rower – nie wspominając już o tym, że w razie upadku taki jednoślad mógłby być dla dziecka zagrożeniem. Poszukaj więc roweru w rozmiarze 16 cali o wadze około 6-7 kilogramów, darując sobie modele kilkunastokilogramowe.
Przede wszystkim warto odwiedzić z dzieckiem sklep stacjonarny, aby pociecha mogła się przymierzyć do kilku rowerów. W klasie modeli 16-calowych są ogromne różnice, jeśli chodzi o rozmiar ramy i jej kształt, dlatego nie zakładaj z góry, że każdy rower będzie dobry. Jeśli chcesz, aby jednoślad posłużył dziecku przez 2-3 lata (dłużej raczej nie), to wybierz model z jak najszerszym zakresem regulacji wysokości siodełka oraz kierownicy (również w kierunku „przód-tył”).
Oba elementy roweru dziecięcego mogą dość szybko się zużyć – dziecko przecież nie będzie zwracać uwagi na to, że jedzie po rozbitym szkle czy ostrych kamieniach. Dlatego rozsądnie jest postawić na rower z wyższej półki, wyposażony w opony i dętki renomowanego producenta. Odpuść wszelkie „chińczyki” niewiadomego pochodzenia, w których opony dosłownie pękają i parcieją od samego patrzenia.
Rower powinien być dla dziecka na tyle atrakcyjny, aby pociecha chciała szybko nauczyć się na nim jeździć i nie zrażała się początkowymi niepowodzeniami. Duży wpływ na to ma wyposażenie jednośladu. Dobrze będzie wybrać rower z błotnikami w ciekawych kolorach, oczywiście dzwonkiem, odblaskami, może wstążkami przy kierownicy etc.
Na koniec jeszcze mała wskazówka: wybierz rower z hamulcem przy kierownicy. Oczywiście dziecko nadal będzie mogło hamować pedałami, ale powinno już też oswajać się z „dorosłym” hamulcem, co przyda mu się po przesiadce na kolejny rower.