Pierwszy rower dla dziecka po biegówce – jaki kupić?

Marek Szydełko
18.05.2022

Jeśli Twoje dziecko do tej pory jeździło na biegówce, ale ewidentnie widać już, że potrzebuje większego roweru, to czas poszukać odpowiedniego modelu. I tak jesteś w dobrej sytuacji – dzięki biegówce Twoja pociecha powinna momentalnie załapać jazdę z wykorzystaniem pedałów. Potrzebuje tylko nowego roweru – i nie powinien to być przypadkowy jednoślad. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę wybierając pierwszy rower dla dziecka po biegówce.

Rower powinien być jak najlżejszy

To najważniejsze kryterium wyboru roweru następnego po biegówce. Dziecko z pewnością wciąż jest na tyle małe, że trudno byłoby mu pchać bardzo ciężki rower – nie wspominając już o tym, że w razie upadku taki jednoślad mógłby być dla dziecka zagrożeniem. Poszukaj więc roweru w rozmiarze 16 cali o wadze około 6-7 kilogramów, darując sobie modele kilkunastokilogramowe.

Szeroki zakres regulacji siodełka i kierownicy

Przede wszystkim warto odwiedzić z dzieckiem sklep stacjonarny, aby pociecha mogła się przymierzyć do kilku rowerów. W klasie modeli 16-calowych są ogromne różnice, jeśli chodzi o rozmiar ramy i jej kształt, dlatego nie zakładaj z góry, że każdy rower będzie dobry. Jeśli chcesz, aby jednoślad posłużył dziecku przez 2-3 lata (dłużej raczej nie), to wybierz model z jak najszerszym zakresem regulacji wysokości siodełka oraz kierownicy (również w kierunku „przód-tył”).

Solidne opony i dętki

Oba elementy roweru dziecięcego mogą dość szybko się zużyć – dziecko przecież nie będzie zwracać uwagi na to, że jedzie po rozbitym szkle czy ostrych kamieniach. Dlatego rozsądnie jest postawić na rower z wyższej półki, wyposażony w opony i dętki renomowanego producenta. Odpuść wszelkie „chińczyki” niewiadomego pochodzenia, w których opony dosłownie pękają i parcieją od samego patrzenia.

Atrakcyjne wyposażenie

Rower powinien być dla dziecka na tyle atrakcyjny, aby pociecha chciała szybko nauczyć się na nim jeździć i nie zrażała się początkowymi niepowodzeniami. Duży wpływ na to ma wyposażenie jednośladu. Dobrze będzie wybrać rower z błotnikami w ciekawych kolorach, oczywiście dzwonkiem, odblaskami, może wstążkami przy kierownicy etc.

Na koniec jeszcze mała wskazówka: wybierz rower z hamulcem przy kierownicy. Oczywiście dziecko nadal będzie mogło hamować pedałami, ale powinno już też oswajać się z „dorosłym” hamulcem, co przyda mu się po przesiadce na kolejny rower. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.