Polska rodzina kupuje nową pralkę nie częściej niż raz na kilka lat. Z tego powodu warto dobrze zastanowić się nad wyborem właściwego urządzenia. Zła decyzja może powodować frustracje przez długi czas, a dobra bezproblemową pracę pralki i jej tanią eksploatację. Dlatego też przy wyborze urządzenia dobrze dopasowanego do naszych wymagań powinniśmy oprzeć się na pięciu właściwościach pralki.
Pojemność
Polska rodzina kupuje nową pralkę nie częściej niż raz na kilka lat. Z tego powodu warto dobrze zastanowić się nad wyborem właściwego urządzenia. Zła decyzja może powodować frustracje przez długi czas, a dobra bezproblemową pracę pralki i jej tanią eksploatację. Dlatego też przy wyborze urządzenia dobrze dopasowanego do naszych wymagań powinniśmy oprzeć się na pięciu właściwościach pralki.
Pojemność
Decyzja o wyborze pralki powinna zaczynać się od analizy ilości prań i ich szacowanej wagi. W gospodarstwach jednoosobowych z powodzeniem wystarczą najmniejsze urządzenia, do których zmieszczą się trzy kilogramy prania. Większe pralki nie tylko zajmowałyby więcej miejsca, ale generowałyby też wyższe koszty i często zostawałyby niewykorzystane. Osoby prowadzące niewielkie gospodarstwa domowe (tak zwane „2+1” lub „2+2”) mogą wybrać standardowe urządzenia mieszczące 5-6 kilogramów prania. Często mają one również możliwość nastawienia połowy tej wartości. W przypadku rodzin wielodzietnych lepszym rozwiązaniem będą pralki większe, o pojemności nawet dziesięciu kilogramów. Takie urządzenia sprawdzają się też w niewielkich hotelach czy restauracjach, gdzie prane są na przykład pościel czy obrusy. Większe urządzenia są zazwyczaj droższe, jednak koszty prania w przeliczeniu na kilogram są niższe.
Głośność
Pozornie niedoceniany, choć w codziennym użytkowaniu bardzo ważny wskaźnik. Poziom hałasu jest czymś, co zazwyczaj nie interesuje nas podczas wyboru pralki. Jest to wielki błąd, bowiem urządzenie będzie wykorzystywane przez nas przez kilka lat. Im poziom hałasu jest niższy, tym lepiej – praca urządzenia będzie mniej uciążliwa. Standardowy poziom hałasu to około 50 decybeli oraz około 70 decybeli podczas wirowania. Warto wydać nieco więcej pieniędzy na urządzenia generujące mniejszy poziom hałasu szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w bloku, pralka jest umieszczona na przykład w kuchni lub jest uruchamiana w godzinach nocnych. Osoby posiadające domy i specjalne pomieszczenia do prania nie muszą pilnować tego wskaźnika, dla nich wygłuszeniem są ściany kolejnych pomieszczeń. Samodzielnie jednak możemy też zmniejszyć głośność pralki inwestując kilkadziesiąt złotych w specjalne maty wyciszające, które są wkładane pod urządzenie. Dzięki takiemu wydatkowi wibracje i hałas odczuwane są o wiele słabiej.
Energooszczędność
Ważnym punktem podczas wyboru idealnej pralki jest też pobór energii elektrycznej podczas cyklu prania. Urządzenia energooszczędne generują czasem o wiele niższe koszty użytkowania. Różnica pomiędzy pralkami z klasy energetycznej A+++ a D może być olbrzymia i iść nawet w setki złotych w ciągu roku. Z tego też powodu warto wybierać nieco droższe, lecz bardziej energooszczędne urządzenia. Pod warunkiem, że różnica w cenie zostanie zrekompensowana niższymi rachunkami za prąd. Jeśli za urządzenie niewiele bardziej energooszczędne musimy zapłacić kwotę kilkaset złotych wyższą, to taki zakup może nie być uzasadniony ekonomicznie. Przed wyborem pralki oszacujmy więc ilość prań w roku i wyliczmy, jakie koszty energii elektrycznej poniesiemy. Jeśli zakup pralki z wyższej klasy energetycznej będzie opłacalny, to śmiało możemy decydować się na takie rozwiązanie.
Pobór wody
Oprócz poboru energii powinniśmy też zwrócić uwagę na pobór wody. Najlepsze pralki pobierają jedynie kilkanaście litrów wody na cykl prania, a najlepsze z najlepszych schodzą nawet do około dziesięciu litrów. Na drugim biegunie są zaś pralki, które generują pobór wody na poziomie nawet dziesięciokrotnie wyższym. Różnica między 10 a 100 litrami na jeden cykl prania jest olbrzymia, jeśli uwzględnimy skalę całego okresu korzystania z urządzenia. Dlatego też producenci umieszczają na pralkach informacje na temat prognozowanego zużycia wody przy założeniu, że wykonanych zostanie 200 cykli, a jeden cykl będzie obejmował pranie ubrań bawełnianych w temperaturze 60 stopni. Najczęściej możemy spotkać się z informacjami o poborze na poziomie 9000 litrów w takim okresie, jednak najlepsze pralki generują pobór wody na poziomie zdecydowanie niższym.
Prędkość wirowania
Piątym punktem jest prędkość wirowania. Od niej zależy to, jak długiego suszenia będzie wymagało pranie wyciągnięte z pralki. Możemy zazwyczaj wybierać pomiędzy urządzeniami z prędkością wirowania na poziomie 1000, 1200 i 1400 obrotów na minutę. Im tańsze urządzenie, tym ilość obrotów jest mniejsza. Pralki z prędkością wirowania na poziomie 1400 obrotów na minutę mają tą zaletę, że pranie z nich wyciągane jest niemalże suche i bardzo szybko możemy pozbyć się resztek wilgoci tam się znajdujących. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie do prania tkanin bardzo delikatnych czy wełny. Jeśli korzystamy głównie właśnie z takich ubrań, to należy wybrać pralkę z prędkością wirowania na poziomie tysiąca obrotów na minutę. Urządzenia wyposażone w możliwość generowania 1200 obrotów na minutę zapewniają krótki czas suszenia prania, ale jednocześnie nie są ani zbyt kosztowne, ani nie generują wysokiego ryzyka uszkodzenia niektórych typów tkanin.
Porównaj ceny pralek na jmarket.pl
Artykuł partnera.