Niezbędny sprzęt do bezpiecznej pracy na wysokości. Co trzeba kupić?

Mateusz Nowak
29.06.2020

W Polsce istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na prace alpinistyczne. Takie ekipy wynajmuje się np. do odśnieżania dachów obiektów wielkopowierzchniowych, montowania reklam, mycia elewacji i okien czy konserwowania kominów. Profesjonalna firma alpinistyczna w pierwszej kolejności musi zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa swoim pracownikom, co wiąże się z koniecznością zakupu sprzętu do pracy na wysokości. Jakie elementy ochrony osobistej są tutaj niezbędne? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Kaski ochronne

Kaski ochronne to absolutna podstawa. Każdy pracownik wykonujący roboty na wysokości musi nosić zabezpieczenie głowy, w szczególności wtedy, gdy prowadzi prace na rusztowaniach i w ich sąsiedztwie, realizuje roboty montażowe i instalacyjne, pracuje na konstrukcjach stalowych, mostowych, masztach, wieżach oraz zajmuje się wznoszeniem i demontażem szalowań.

Szelki bezpieczeństwa

Szelki stanowią podstawowy element ochrony przed upadkiem z wysokości. Te stosowane podczas prowadzenia prac alpinistycznych muszą spełniać obowiązującą w Polsce normę PN-EN 361. Szelki składają się z klamer regulacyjnych oraz taśm, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do postury pracownika. Niezbędne są tutaj również punkty umożliwiające przypięcie systemu łącząco-amortyzującego (jeden punkt w przedniej części szelek, drugi na plecach).

Pas biodrowy

Stanowi opcjonalne wyposażenie pracownika, ale zdecydowanie warto w to zabezpieczenie zainwestować. Pas biodrowy stanowi uzupełnienie szelek bezpieczeństwa. Konstrukcja pasa musi być zgodna z normą PN-EN 358.

Rada

Na rynku są również dostępne kompletne uprzęże alpinistyczne, które składają się zarówno z szelek, jak i pasa biodrowego. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie dla pracownika, gwarantujące mu wysoki poziom bezpieczeństwa.

Elementy systemu łącząco-amortyzującego

Do takich elementów zaliczamy przede wszystkim liny z urządzeniami samozaciskowymi (ograniczają zakres poruszania się pracownika w pionie, pozwalają swobodnie kontrolować wysokość, na jakiej znajduje się pracownik), karabinki (o różnej konstrukcji, najczęściej stosuje się karabinki dwu- lub jednozapadkowe), urządzenia samoblokujące (chronią przed upadkiem z wysokości) oraz linki bezpieczeństwa (ich długość, wraz z amortyzatorami i zatrzaśnikami nie może przekraczać 2 metrów).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie