Namiot pompowany – wady i zalety

Antoni Kwapisz
26.08.2024

Namioty pompowane, nazywane również namiotami pneumatycznymi, to coraz popularniejszy wybór fanów biwakowania. Oferują je wszyscy czołowi producenci namiotów, co okazało się być strzałem w dziesiątkę – opcja pompowana przekonała do spróbowania wakacji pod namiotem wiele osób, które wcześniej obawiały się długotrwałego i skomplikowanego rozkładania namiotu. Nie oznacza to natomiast, że jest to rozwiązanie pozbawione wad.

Zalety namiotów pompowanych

Podstawową zaletą i głównym powodem, dla którego namioty te zdobyły sobie ogromną popularność, jest łatwość rozkładania. Przy odrobinie wprawy można się z tym „uwinąć” w czasie nawet 10-15 minut (mówimy o dużym namiocie rodzinnym), co jest praktycznie niewykonalne w przypadku namiotu z klasycznym stelażem.

Takie namioty są również zadziwiająco wręcz stabilne i odporne na nawet skrajne warunki pogodowe, dlatego raczej nie trzeba się obawiać o swoje bezpieczeństwo na kempingu.

Wady namiotów pompowanych

Najważniejszą wadą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest rozmiar i ciężar namiotu. Po złożeniu zajmuje on praktycznie dwukrotnie więcej miejsca niż taki sam model z klasycznym stelażem. Jeśli więc masz małe auto z niewielkim bagażnikiem czy np. jesteś kobietą planującą zabrać dzieci na biwak, to zastanów się, czy dasz w ogóle radę spakować taki namiot, a następnie samodzielnie wytargać go z bagażnika.

Do wad zaliczymy również: konieczność zabrania pompki (i to nie byle jakiej), zwiększone ryzyko uszkodzenia pompowanego stelaża (co może być bardzo problematyczne podczas biwakowania na dziko) oraz ograniczoną trwałość namiotu, jak i stosunkowo wysoką cenę zakupu – zwykle nawet dwukrotnie wyższą w porównaniu z namiotem tradycyjnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie