Nikt chyba nie ma wątpliwości, że korzystanie z monitora zewnętrznego podczas pracy biurowej gwarantuje znacznie większy komfort – i to niezależnie od tego, czy jest on podłączony do komputera stacjonarnego czy laptopa (stacji dokującej). Monitor gwarantuje większy obszar roboczy, lepszą szczegółowość i widoczność np. znaków podczas tworzenia treści, co przekłada się na mniejsze zmęczenie wzroku. Z tego też powodu postanowiłeś kupić monitor zewnętrzny do Twojego małego biura. Czym powinieneś się kierować przy wyborze konkretnego modelu? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź w naszym poradniku.
Od tego zawsze zaczynamy, ponieważ musimy ustalić, jaki maksymalnie duży monitor zmieści się na Twoim biurku. Nie popełnij klasycznego błędu, który polega na kupowaniu ekranu „na czuja”, bez dokonania pomiarów. Niekoniecznie przecież będzie tak, że monitor o przekątnej na przykład 32 cali sprawdzi się w Twoim biurze – jeśli miałby zająć niemal całe biurko, to komfort pracy będzie co najmniej dyskusyjny.
Coraz popularniejsze monitory 4K rzeczywiście robią świetne wrażenie pod względem jakości wyświetlanego obrazu, ale dobrze się zastanów, czy rzeczywiście jest Ci to potrzebne. Pamiętaj, że monitor 4K wymaga współpracy z mocną kartą graficzną, która z kolei raczej nie przyda Ci się w zastosowaniach biurowych. Poza tym taki ekran zużywa więcej energii i jest znacznie droższy w zakupie. Pomyśl zatem, czy lepszym wyborem dla Ciebie nie będzie monitor Full HD.
Bardzo ważna kwestia, ponieważ może się okazać, że po zakupie monitora będziesz mieć problem z podłączeniem go do komputera. Sprawdź zatem, jakie złącza ma komputer/stacja dokująca i pod tym kątem dobierz odpowiedni model monitora. W razie czego zawsze możesz skorzystać z przejściówki, na przykład z Display Port na HDMI, ale po co tak kombinować?
Im jest większy, tym łatwiej będzie Ci dopasować położenie monitora względem własnych preferencji, wzrostu oraz pozycji, w jakiej lubisz pracować. Idealnie byłoby kupić monitor, który można regulować w pionie, w poziomie oraz dodatkowo odchylać go osiowo. Być może potrzebujesz też opcji pivot, czyli możliwości ustawienia monitora pionowo (przydaje się podczas tworzenia treści czy pisania programów). Sprawdź to wszystko przed zakupem, aby później nie było rozczarowania.