Kupujemy nianię elektroniczną. Na co zwrócić uwagę?

Mariusz Siwko
20.07.2017

Niania elektroniczna to bardzo przydatne urządzenie dla młodych rodziców. Pozwala czuwać nad pociechą w czasie snu i szybko zareagować na płacz w czasie, gdy pozostali domownicy przebywają w innym pomieszczeniu czy np. w ogrodzie. Wybór tego typu sprzętów jest ogromny, a różnice nie ograniczają się tylko do ceny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając nianię elektroniczną.

Rodzaj sygnału

Nianie elektroniczne dostępne na rynku mogą pracować w oparciu o sygnał cyfrowy lub analogowy. Te pierwsze z reguły są wyraźnie droższe, ale to nie jest jedyna różnica. Sygnał cyfrowy zapewnia o wiele lepszą jakość dźwięku, jednak kosztem słabszego zasięgu. Z kolei sygnał analogowy działa nawet na dłuższe odległości, co będzie przydatne w przypadku dużego domu. Trzeba się natomiast liczyć z bardzo prawdopodobnymi zakłóceniami.

Z kamerą czy bez?

Coraz więcej niań elektronicznych jest wyposażonych we wbudowaną kamerę, dzięki czemu rodzice mogą także śledzić obraz z pokoju dziecka. Jest to duży atut i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Niestety, urządzenie z kamerą jest też odpowiednio droższe. Decydując się na zakup niani z funkcją wideo z niskiej półki trzeba się liczyć z tym, że obraz będzie słabej okazji, szczególnie w nocy.

Rada

Najlepiej poszukać niani o rozdzielczości obrazu minimum 1280x720, czyli HD. Jeśli rodzice chcą mieć podgląd na wydarzenia w pokoju dziecka także w nocy, powinni wybrać urządzenie z funkcją podczerwieni.

Jeśli elektroniczna niania ma tylko alarmować rodziców o płaczu dziecka, to w zupełności wystarczy urządzenie bez funkcji wideo.

Kontrola temperatury i wilgotności powietrza

To raczej gadżet, ale dla wielu rodziców może być przydatny. Niektóre urządzenia są w stanie na bieżąco kontrolować warunki panujące w pokoju malucha i ostrzegać, że np. w pomieszczeniu jest za zimno lub wilgotność spadła poniżej zalecanego poziomu.

Zasięg

To chyba najbardziej kontrowersyjny parametr, ponieważ rzadko się zdarza, aby deklarowany przez producenta zasięg znajdował odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dlaczego? Producenci testują sprzęty w warunkach laboratoryjnych, a jak wiadomo o takie trudno w domu czy w mieszkaniu, gdzie dochodzi masa przeszkód (ściany, inne urządzenia elektroniczne).

Dlatego jeśli rodzicom zależy, aby niania działała na dystansie np. 100 metrów, powinni dla bezpieczeństwa poszukać sprzętu z deklarowanym zasięgiem 200-300 metrów.

Komunikacja obustronna

Coraz więcej niań elektronicznych umożliwia rodzicom mówienie do dziecka na odległość. Zasada działania jest bardzo prosta i przypomina klasyczne CB radio czy walkie-talkie. Dzięki tej funkcji rodzic może np. uspokoić dziecko czy zaśpiewać mu kołysankę, zanim maluch całkowicie się rozbudzi.

Nianię elektroniczną należy wybrać zgodnie ze swoimi realnymi potrzebami. Nie ma sensu przepłacać za funkcje, których i tak się później nie wykorzysta. Jednocześnie zachęcamy, aby nie wybierać urządzeń z najniższej półki cenowej, ponieważ ich jakość bywa na tyle słaba, że elektroniczna niania zamiast być udogodnieniem, stanie się jedynie źródłem frustracji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie