Kostka granitowa do wykończenia terenu wokół domu: czy to dobry wybór?

Mateusz Nowak
08.02.2021

Zwykle jednym z ostatnich aktów związanych z budową własnego domu jest wykończenie terenu wokół budynku. Trzeba go przede wszystkim utwardzić, co zapobiegnie wnoszeniu błota do garażu i domu, a także umożliwi zagospodarowanie ogrodu. Najczęstszym wyborem polskich inwestorów jest kostka brukowa, która jednak nie każdemu przypadnie do gustu. Alternatywą dla niej jest nieśmiertelna kostka granitowa. Czy warto na nią postawić?

Zalety kostki granitowej

Zacznijmy od jej trwałości. Pod tym względem kostka granitowa zostawia daleko z tyłu wszelkie materiały wykonane z betonu. Jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, zmienne warunki atmosferyczne oraz intensywne użytkowanie. Z tego powodu doskonale nadaje się na podjazdy oraz wszędzie tam, gdzie przewidujemy duży nacisk – na przykład z powodu manewrowania samochodem ciężarowym.

Kostka granitowa nie traci swojego naturalnego koloru. Nie trzeba jej impregnować, odnawiać i nawet po wielu latach będzie wyglądać dobrze. Standardowe wykwity z mchu tylko dodają nawierzchni uroku, choć oczywiście nie każdemu muszą się podobać (wrócimy do tego przy okazji wymieniania wad tego materiału). W przypadku kostki betonowej wygląda to zupełnie inaczej. Już po kilku latach od ułożenia zaczyna blednąć, a sytuację uratuje tylko kosztowna impregnacja.

Kolejną zaletą kostki granitowej jest uniwersalność. Z uwagi na elegancki, a przy tym całkiem nowoczesny design, będzie świetnie korespondować z budynkiem o praktycznie dowolnej architekturze. W dodatku kostkę można wykorzystać nie tylko do wykonania podjazdów czy ścieżek, ale także chociażby ułożenia obrzeży trawnikowych, wydzielenia rabat, zbudowania skalniaka etc.

Kostka granitowa ma szereg wad

Musimy sobie zdawać sprawę z ich istnienia, aby później nie żałować podjętej decyzji. Zwłaszcza, że kostka granitowa jest o wiele droższym materiałem w porównaniu z kostką betonową. Kupuje się ją na tony, przez co trudniej jest też precyzyjnie określić zapotrzebowanie na konkretną ilość materiału.

Podstawową wadą kostki granitowej jest to, że nie da się przy jej użyciu ułożyć idealnie równej nawierzchni. Krzywizny mają swój urok, ale nie każdy je doceni. W dodatku będzie to stanowić spore utrudnienie podczas na przykład odśnieżania podjazdu.

Wadą kostki granitowej jest też to, że bardzo szybko zaczyna porastać mchem, a w przestrzeniach między poszczególnymi kostkami wyrastają chwasty. Można tego uniknąć jedynie poprzez zastosowanie specjalnej fugi, co jednak istotnie podnosi koszt zagospodarowania terenu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie