Jaką pierwszą lustrzankę kupić? Podpowiadamy

Marek Szydełko
25.07.2016

Choć świat fotografii w szybkim tempie zmierza w kierunku miniaturyzacji, to nadal nie brakuje chętnych na zakup klasycznej lustrzanki. Taki aparat dystansuje większość kompaktowych konstrukcji jakością generowanego obrazka – tajemnica tkwi w wielkości matrycy oraz optyce. Zastanawiasz się, jaką pierwszą lustrzankę kupić? Oto 5 najważniejszych rad.

  1. Kup aparat z obiektywem w zestawie – skoro to Twoja pierwsza lustrzanka, to prawdopodobnie nie masz jeszcze dużych umiejętności fotograficznych. Dlatego dołączony do aparatu tzw. obiektyw kitowy w zupełności powinien Ci wystarczyć. Będzie dużo lepszy niż konstrukcje montowane w aparatach kompaktowych i pozwoli Ci oswoić się z możliwościami lustrzanki oraz poznać podstawy kadrowania, naświetlania czy wyboru sceny. Kupno aparatu z obiektywem w zestawie będzie też tańsze niż skompletowanie  osobnych elementów.
  2. Nie inwestuj w drogi sprzęt – aparaty z wysokiej półki są przeznaczone dla zawodowców, którzy zarabiają na robieniu zdjęć. Tobie takie cacko nie będzie do niczego potrzebne. I tak nie wykorzystasz połowy możliwości sprzętu. Dlatego rozglądaj się za aparatem z niższej półki, do kwoty 2000 złotych. Jakość zdjęć i tak będzie nieporównywalnie wyższa niż w przypadku kompaktów, a jeśli po czasie stwierdzisz, że fotografia Cię jednak nie kręci, nie będziesz żałować wydanej sumy.
  3. Stabilizacja obrazu – dobrze jest wybrać aparat, który oferuje tę funkcję – jest przydatna dla osoby początkującej. Rozglądaj się też za lustrzanką ze stabilizacją w korpusie – wówczas stabilizacja będzie działać niezależnie od tego, jakie podepniesz szkło.
  4. Jaki producent? - to temat-rzeka. Ilu fotografów, tyle opinii. Jedni wolą Canona, inni Nikona, jeszcze inni Sony czy Pentaxa. Prawda jest taka, że dla amatora marka sprzętu ma drugorzędne znaczenie. Zastanów się więc, jakie obiektywy planujesz kupić w przyszłości. Wybierz aparat tej firmy, która ma najtańsze szkła w relacji do ich jakości.
  5. Funkcje dodatkowe – ważnymi dla fotoamatora funkcjami będą np. tryby tematyczne. Dzięki nim aparat sam ustawia najlepsze parametry, a użytkownikowi zostaje tylko naciśnięcie spustu migawki. Warto też wybrać aparat z ruchomym ekranem LCD, który ułatwia robienie zdjęć w trudnych pozycjach. Jeśli dodatkowo lubisz kręcić filmy, poszukaj lustrzanki z funkcją wideofilmowania w jakości Full HD.

Najważniejsze jest to, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Wielu osobom wydawało się, że fotografia stanie się ich życiową pasją, a później drogie aparaty lądowały na dnie szafy. Dlatego wybierz rozsądnie, kup tańszą lustrzankę i ewentualnie później, jak już złapiesz bakcyla, inwestuj w lepsze obiektywy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie