Jak wybrać najlepszą szlifierkę?

Mateusz Nowak
18.12.2015

Każdy amator majsterkowania i profesjonalista powinien posiadać szlifierkę. Szlifowanie często kojarzy się z długą i żmudną pracą, której efekty bywają dość mierne - ale takie efekty daje tylko szlifierka źle dobrana do podłoża, które obrabiamy. W tym artykule pomożemy Wam dokonać właściwego wyboru szlifierki, która będzie służyła dobrze i przez długi czas - poznajmy najpopularniejsze rodzaje szlifierek.

Szlifierki oscylacyjne

Szlifierki oscylacyjne - doskonały wybór przy szlifowaniu powierzchni płaskich i lekko zaokrąglonych. Są przeznaczone do szybkiej i dokładnej pracy przy obróbce powierzchni drewnianych. Prostokątny kształt płaszczyzny roboczej (stopy) umożliwia również szlifowanie narożników. Trzeba pamiętać, że im większy rozmiar stopy, tym większe pole działania i mniejsza dokładność. Analogicznie - mniejsza stopa zmniejsza również pole pracy i zwiększa dokładność. Polecanym przez nas narzędziem przy poszukiwaniach idealnego sprzętu jest szlifierka oscylacyjna Bosch PSS 200 AC.

Szlifierki mimośrodowe

Kolejny typ - szlifierki mimośrodowe. To uniwersalne urządzenia, nadające się do większości prac szlifierskich. Dzięki elastycznemu talerzowi możemy obrabiać zarówno powierzchnie płaskie, jak i wypukłe. Praca tą szlifierką jest bardzo szybka, ponieważ oprócz ruchu oscylacyjnego wykonuje także ruch obrotowy. Wymiana tarczy da urządzeniu funkcję polerki. Bardzo ważna jest też ilość oscylacji, należy zwrócić na to szczególną uwagę. Najczęściej spotykany zakres mieści się w granicach od 19 do 27 tys. oscylacji/min. (przy czym im większa liczba oscylacji, tym szlifowanie jest wydajniejsze). Naszą propozycją jest szlifierka mimośrodowa Hitachi SV13YB, która posiada dodatkowo wydajny system odprowadzania pyłu.

Szlifierka typu delta

Trzecia z kolei - szlifierka typu delta - można ją stosować tam, gdzie dotychczas było możliwe tylko szlifowanie ręczne. Trójkątna płyta szlifierska idealnie sprawdza się przy obróbce narożników, a przy pomocy owalnej lub płaskiej ściernicy można bez problemów szlifować wąskie szczeliny lub okrągłe powierzchnie ornamentów. Szlifierka typu delta działa na tej samej zasadzie co szlifierka oscylacyjna. Polecanym przez nas wyborem w tym przypadku jest elektronarzędzie Hitachi SV12SH.

Szlifierka taśmowa

I na koniec - szlifierki taśmowe. Służą one do obróbki drewna. Można spotkać dwa ich typy: szerokotaśmowe i wąskotaśmowe. Wybór odpowiedniej zależy od wielkości obrabianej powierzchni. Idealnie sprawdzają się w pracy z płaskimi elementami z drewna litego, płytami, okleinami, lakierami i surowym podłożem. Szlifowanie ma na celu wyrównanie i wygładzenie powierzchni, oczyszczenie jej, a w przypadku szlifierek szerokotaśmowych - także nadanie elementom pożądanej grubości. Szlifierka taśmowa zapewnia duży komfort pracy i wysoką precyzję. Warto wiedzieć, że taśma szlifierska przesuwa się w niej w linii prostej i nie obraca się - jak w przypadku szlifierek oscylacyjnych, mimośrodowych lub typu delta. To daje jej wielką przewagę, umożliwiając szybkie i precyzyjne szlifowanie dużych powierzchni. Korzystając z naszego doświadczenia, możemy zasugerować szlifierkę taśmową Milwaukee BS 100 LE.

Bez względu na firmę, którą wybierzecie, ważne, aby pamiętać o odpowiednim doborze narzędzi i tarcz do powierzchni obrabianej. Pozwoli to oszczędzić czas, siły i pieniądze, a czasem też nerwy...

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie