Gdzie zamontować czujniki czadu

Mateusz Nowak
25.10.2021

Zatrucie czadem, czyli tlenkiem węgla to realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób narażonych na jego długotrwałe oddziaływanie. Najczęściej przyczyną obecności tego toksycznego składnika w powietrzy jest niesprawny sprzęt, błędny montaż urządzeń grzewczych i nierozwaga mieszkańców danego gospodarstwa domowego. Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla? Na jaki czujnik czadu się zdecydować i gdzie go zamontować? Podpowiadamy!

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Zatrucie czadem to poważne zagrożenie dla zdrowego funkcjonowania organizmu, a w niektórych przypadkach nawet życia osoby narażonej na jego długotrwałe oddziaływanie. Przeniknięcie tlenku węgla do krwiobiegu powoduje zatrzymanie proces wchłaniania tlenu, co przekłada się na niedotlenienie organizmu objawiające się bólami głowy, osłabieniem, wymiotami czy ogólnym oszołomieniem. Zapewnienie odpowiedniej ochrony przed ewentualnym zatruciem czadem wymaga zadbania o regularne sprawdzanie instalacji, drożności komina, wentylacji oraz wietrzenie pomieszczeń, które są szczególnie narażone na kumulowanie się w nich tej szkodliwej substancji. Niezwykle pomocne są także specjalne urządzenia o prostej konstrukcji – czujniki czadu.

Czujniki czadu - jaki wybrać?

Czujnik czadu to specjalistyczne urządzenie pozwalające na monitorowanie poziomu stężeniu tlenku węgla, które w przypadku przekroczenia poziomu dopuszczalnej zawartości tego składnika w powietrzu uruchamia alarm dźwiękowy. Na rynku dostępna jest szeroka gama tego typu urządzeń, które pozwalają na ciągłe monitorowanie sytuacji i zabezpieczenie się przed zagrożeniem, jakie niesie za sobą przeniknięcie czadu do organizmu człowieka. Decydując się na zakup tego urządzenia, warto sięgać po certyfikowane czujniki wysokiej jakości, które są dostosowane do restrykcyjnych wymogów stawianych przez Unię Europejską.

Szeroką gamę specjalistycznych czujników czadu posiada sklep Kalibrujemy.pl, którego oferta obejmuje różnorodne produkty od renomowanych producentów. Proponowane przez sklep Kalibrujemy.pl rozwiązania to wysokiej jakości czujniki, które mają ustalony zbyt wysoki dopuszczalny limit stężenia CO w powietrzu. Ich odpowiedni dobór oraz właściwe zamontowanie pozwala na zapewnienie wysokie bezpieczeństwa i uniknięcia problemów ze zbyt dużym stężeniem czadu w domu. 

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Prawidłowe funkcjonowanie czujników czadu wymaga zadbania o odpowiedni montaż oraz użytkowanie zgodne ze wskazówkami określanymi przez producenta. Tego rodzaju urządzenia do wykrywania stężenia czadu w powietrzu najlepiej zainstalować w pomieszczeniu, gdzie istnieje największe ryzyko zagrożenia kumulacją tlenku węgla – najczęściej montuje się je w łazienkach z przepływowym ogrzewaczem wody, pokojach z piecykiem gazowym czy w przydomowych kotłowniach. W razie potrzeby, można zdecydować się na montaż czujnika czadu w kilku pomieszczeniach. 

Odpowiedni montaż czujnika czadu powinien uwzględniać także jego właściwe położenie, które powinno być określone przy pomocy kilku podstawowych zasad. Urządzenie do przeprowadzania miarodajnych wyników stężenia tlenku węgla powinno znajdować się w odpowiedniej odległości od źródła zagrożenia – czujnik czadu należy umieścić w granicach od 1 do 5-6 metrów od pieca, czy innego elementu stanowiące zagrożenie związane z zatruciem czadem. Tego rodzaju czujnika nie powinno z kolei, montować na suficie, w rogach pomieszczeń czy przy oknach i wentylacji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie