Dla domu: Jaki kupić podkład pod panele podłogowe? Wyjaśniamy różnice i doradzamy

Mateusz Nowak
08.09.2015

Panele wybrane? Nie zapomnijcie o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Aby nowa podłoga spełniała swoje funkcje i służyła Wam przynajmniej przez kilka lat, musicie także kupić podkład pod panele podłogowe. Problem w tym, że wybór jest ogromny, a nie każde rozwiązanie okazuje się być właściwe. Mamy dla Was garść praktycznych porad, o których powinniście pamiętać w sklepie.

Do czego właściwie służy podkład pod panele podłogowe?

Podkład ma dwie podstawowe funkcje: wyrównuje posadzkę (ale tylko w minimalnym stopniu) zapewniając panelom odpowiednie przyleganie do podłoża oraz chroni nasze uszy przed zbyt dużym hałasem związanym z użytkowaniem paneli.

Ciekawostka:

Z perspektywy czysto technicznej ważna jest także izolacja – żaden producent paneli nie uzna gwarancji, jeśli pod jego materiałem nie znajdzie folii ochronnej lub specjalnego podkładu o funkcji przeciwwilgociowej.

Tyle teoria. Praktyka pokazuje jednak, że nie każdy rodzaj podkładu odpowiednio wywiąże się ze swojej roli. Niestety zwykle winni jesteśmy temu sami, ponieważ nęceni niską ceną wybieramy najtańsze rozwiązania i później zmagamy się z problemami, takimi jak nierówne łączenia paneli, wybrzuszenia oraz uciążliwy hałas, szczególnie podczas chodzenia w butach.

Rodzaje podkładów pod panele

Aż chciałoby się napisać: do wyboru, do koloru. Liczba dostępnych rozwiązań jest ogromna i nic dziwnego, że przeciętny człowiek się w tym po prostu  gubi. Okazuje się jednak, że podkład podkładowi nierówny. Generalnie dzielimy ten materiał na dwie kategorie: pochodzenia naturalnego i sztuczny.

Wśród podkładów naturalnych spotyka się obecnie:

  • Papier falisty – opcja tylko dla dusigroszy, bo ten materiał w żaden sposób nie chroni przed hałasem, a tym bardziej nie wyrówna posadzki;
  • Korek – ciekawe rozwiązanie, które przede wszystkim doskonale tłumi hałasy. Niestety, korek – z uwagi na swoją niewielką grubość – nie nadaje się do wyrównywania posadzki. Jest także dość drogi;
  • Eko-płyty – idealna opcja w przypadku konieczności wyrównania posadzki, ale nie wolno jej stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Same płyty są też względnie kosztowne.

Naturalne podkłady powoli odchodzą jednak do lamusa na rzecz swoich sztucznych odpowiedników:

  • Płyt polistyrenowych – stosuje się je głównie w domach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe (posiadają otwory umożliwiające swobodny przepływ ciepła). Mają doskonałe właściwości izolacyjne, świetnie tłumią hałas, ale niestety są drogie;
  • Płyt polietylenowych – rozwiązanie pośrednie pod względem ceny i jakości. Nadają się do wyrównywania posadzki i dobrze tłumią hałas;
  • Pianki – często spotykana w połączeniu z folią paroizolacyjną. Opcja dla oszczędnych, bo ani nie jest skuteczna w tłumieniu hałasu, ani w wyrównywaniu posadzki.

Jaki kupić podkład po panele? Nasza opinia

Złotym środkiem wydają się być podkłady ze sztucznego materiału, szczególnie płyty, które są dość tanie, trwałe i łączą w sobie obie kluczowe funkcje. Należy jednak pamiętać, że sztuczne podkłady nie nadają się do stosowania na nawierzchniach naturalnych, takich jak drewniane stropy. Jeśli mieszkacie w domu o takiej konstrukcji, ta opcja w Waszym przypadku odpada.

Wówczas chyba najlepszym rozwiązaniem będzie popularny korek. Dzięki niemu panele nie będą tak charakterystycznie stukać, a samo jego ułożenie również jest bardzo proste. Cena może odstraszać, jednak pamiętajmy, że podłogę zmienia się raz na wiele lat – warto więc sięgnąć po rozwiązanie, którego nie będziemy żałować już w kilka chwil po przeprowadzonym remoncie.

 

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie