Chcesz kupić drogie rośliny do ogrodu? Wcale nie musisz!

Andrzej Winnicki
15.04.2020

Urządzenie przydomowego ogrodu jest nie tylko bardzo czasochłonne i męczące, ale także kosztowne. Już samo założenie trawnika może pochłonąć kilka do kilkunastu tysięcy złotych, i to pod warunkiem, że nie będzie potrzeby nawiezienia dużej ilości ziemi. Portfel ogrodnika zakrwawi też w momencie, gdy przyjdzie do zakupu roślin. Te są niestety bardzo drogie, ale na szczęście można na tym sporo zaoszczędzić. Jak? Wystarczy, że wykorzystasz porady, które zebraliśmy dla Ciebie w naszym artykule.

Kupuj drzewka w szkółkach i od leśników

Jest to świetny sposób nie tylko na to, aby sporo zaoszczędzić, ale też mieć pewność, że drzewko było prowadzone w gruncie, jest młode i bez problemu powinno się przyjąć w ogrodzie. Szkółki ogrodnicze działają w całym kraju, zwykle w małych miejscowościach oraz na terenie gospodarstw rolnych. Z kolei gatunków drzew iglastych warto szukać w lokalnym nadleśnictwie – bez większego problemu można liczyć na bardzo atrakcyjną cenę sprzedaży np. świerku czy sosny.

Prosto od producenta

Jeśli nie chcesz grubo przepłacić za rośliny do ogrodu, to szerokim łukiem omijaj sklepy ogrodnicze – zwłaszcza te sieciowe, duże, ale też działające w marketach. Ceny są w nich znacząco zawyżone, ponieważ zawierają już m.in. koszt transportu, magazynowania oraz oczywiście pielęgnacji. Nie ma natomiast żadnego problemu z tym, aby pominąć pośrednika i kupić rośliny prosto od producenta.

Adresy producentów drzew, krzewów, roślin ozdobnych, kwiatów i bylin znajdziesz w Internecie. Wielu z nich oferuje swoje produkty na portalach ogłoszeniowych. Ile w ten sposób można zaoszczędzić? Przykładowo: thuja szmaragd o wysokości 80 centymetrów kupiona od producenta kosztuje około 5-7 złotych. W sklepie ogrodniczym trzeba za nią zapłacić około 10-12 złotych. Różnica jest bardzo wyraźna. 

Końcówki z marketów i sklepów ogrodniczych

Jeśli nie masz czasu lub ochoty, aby szukać roślin bezpośrednio u producentów, w szkółkach czy nadleśnictwie, to przynajmniej planuj zakupy w sklepach ogrodniczych z nastawieniem na oszczędności. Znakomitym pomysłem jest wybranie się do sklepu tuż przed zakończeniem sezonu na konkretne gatunki roślin.

Jest praktycznie pewne, że w sklepie natrafisz na pojedyncze rośliny, które nie znalazły nabywców – sprzedawca chętnie obniży ich cenę, byle tylko się nie zmarnowały. Drzewka i krzewy przecenione o kilkaset procent nie są rzadkością przed końcem sezonu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.