Żelazko bezprzewodowe: na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Piotr Kowalczyk
30.07.2019

Masz już dość tego, że podczas prasowania ciągle plącze Ci się kabel od żelazka, a do tego nie możesz wygodnie wyprasować np. wiszących zasłon? To znak, że czas najwyższy rozważyć zakup żelazka bezprzewodowego. Ten sprzęt nie jest żadną nowością, ale i tak bardzo rzadko gości w domach Polaków. Pokutuje bowiem przekonanie, że żelazko bezprzewodowe nie zapewnia optymalnej skuteczności prasowania, co nie jest do końca zgodne z prawdą. Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujesz. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Moc urządzenia

Zacznijmy od podstawowego parametru. Moc żelazka ma kluczowy wpływ na skuteczność prasowania, zwłaszcza jeśli musimy się zmierzyć z licznymi zagnieceniami. Od razu wyjaśnijmy: żelazka bezprzewodowe wcale nie muszą być słabsze od tych tradycyjnych. Na rynku spokojnie da się znaleźć modele oferujące moc 2500-2600 W, co już w zupełności wystarczy do typowych, domowych zastosowań. Oczywiście zakup słabszego żelazka, o mocy poniżej 2000 W, może się okazać porażką, ale nie będzie to wcale wina tego, że sprzęt nie posiada przewodu.

Strumień pary

Obowiązkowo powinien być regulowany, ponieważ nie każdy rodzaj tkaniny można traktować silnym strumieniem pary. W dobrych żelazkach bezprzewodowych regulacja mieści się w zakresie od 0 do 40-60 g/min, przy maksymalnym uderzeniu pary na poziomie 170-180 g/min. Takie parametry w 100% wystarczą do wygodnego, szybkiego i efektywnego prasowania domowych rzeczy, pościeli czy zasłon.

Pojemność zbiornika na wodę

Aby uniknąć irytującego częstego uzupełniania zbiornika, warto od razu zainwestować w żelazko bezprzewodowe, które na jednym „tankowaniu” obsłuży całą pralkę ubrań. Taka rozsądna pojemność to 300 ml. Dobrze będzie również zwrócić uwagę na to, czy upatrzony model posiada funkcję samooczyszczania oraz system antywapienny, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy mamy w domu twardą wodę (opcjonalnie można używać wody zdemineralizowanej).

Czas pracy

Na koniec absolutnie najważniejsza kwestia. Żadne żelazko bezprzewodowe, nawet z najwyższej półki cenowej, nie może pracować na akumulatorze przez kilka minut. W praktyce jednak nie jest to wcale potrzebne. Zwykle prasujemy jeden fragment tkaniny przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, a następnie odkładamy żelazko. W przypadku modelu bezprzewodowego wystarczy przyłożyć urządzenie do stacji ładowania, by za chwilę znów było gotowe do pracy. Dobre żelazka bezprzewodowe umożliwiają nieprzerwane prasowanie przez minimum 25 sekund.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie