Zanim kupisz opony całoroczne. Odpowiedz sobie na te pytania

Mariusz Siwko
17.05.2023

Opony całoroczne biją rekordy popularności. Ich sprzedaż w naszym kraju rośnie w dwucyfrowym tempie od kilku lat, co jest przede wszystkim efektem dobrego marketingu wokół tego rodzaju ogumienia. Wielu kierowców uwierzyło, że w dobie zmian klimatycznych można użytkować jedne opony zarówno zimą, jak i latem. Teoretycznie jest to prawda, natomiast w praktyce różnie z tym bywa. Zanim więc kupisz opony całoroczne, to najpierw odpowiedz sobie na tych kilka pytań.

Jak dużo jeździsz w ciągu roku?

Jeśli pokonujesz średnio do 10 tysięcy kilometrów rocznie, głównie w warunkach miejskich, to zakup opon całorocznych ma sens. W takiej sytuacji mniejsze znaczenie będzie mieć fakt, że takie ogumienie zużywa się dużo szybciej niż sezonowe, ponieważ komplet ogumienia i tak wystarczy Ci na około 5 lat – po tym czasie trzeba je wymienić z racji wieku.

Czy użytkujesz auto w długich trasach latem?

Jeśli tak, na przykład minimum raz w roku jedziesz samochodem z rodziną na południe Europy, to opony całoroczne nie są dla Ciebie. Pamiętaj, że takie ogumienie w trasie jest stosunkowo głośne, a na rozgrzanej autostradzie będzie się zużywać w błyskawicznym tempie, co może dać efekt w postaci spękań i nierównomiernego starcia bieżnika.

Czy często korzystasz z autostrad i dróg ekspresowych?

Na drogach szybkiego ruchu ogumienie całoroczne dosłownie znika w oczach. Dlatego nie jest to dobry wybór dla kierowców, którzy cały tydzień spędzają w trasie – w ich przypadku opony całoroczne mogłyby wymagać wymiany nawet po roku takiego użytkowania.

Czy zimą jeździsz samochodem na narty?

Tutaj również odradzamy zakup opon całorocznych. Choć technologia ich produkcji mocno się rozwinęła i nowe opony wielosezonowe dobrej marki naprawdę nieźle radzą sobie w kopnym śniegu, to jednak w górach panują zupełnie inne warunki niż na nizinach. Oblodzone, strome podjazdy, ośnieżone serpentyny górskie – w takich okolicznościach opony wielosezonowe nie zapewnią Ci odpowiedniego komfortu jazdy.

Czy użytkujesz auto na dziurawych drogach?

Jeśli minimum raz w roku musisz wymienić jakiś element zawieszenia z powodu jazdy po dziurawych drogach, to opony całoroczne raczej nie są dla Ciebie. Nie dość, że w takich warunkach szybciej się zużyją, to jeszcze trzeba będzie regularnie odwiedzać zakład wulkanizacyjny w celu wyważenia kół, co niweluje oszczędności z tytułu sezonowej przekładki ogumienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.