Internet w ciągu kilkunastu lat rozwinął się tak, że stał się dla nas jakby drugim światem. Światem wirtualnym, w którym możemy się ze sobą kontaktować, poszukiwać i znajdować różne informacje czy załatwiać coraz więcej różnych spraw, nie tylko urzędowych, bez wychodzenia z domu. W internecie można również bez wychodzenia z domu zrobić zakupy.
To opcja dla leni, którym nie chce się ruszyć z domu, jak i osób niepełnosprawnych. Sprzedawać przez internet można wszystko. Jednak należy zachować przy tym zdrowy rozsądek, bo oprócz plusów, ma to również minusy i to poważne.
Jakie są plusy robienia zakupów przez internet? Na przykład:
- Możliwość zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu;
- Wszystko jest w jednym miejscu (internecie);
- Nie musimy chodzić od sklepu do sklepu, wystarczy porównywarka cen (np. ceneo);
- Zarówno zakupy jak i zapłata to tylko kilka kliknięć, co jest szybkie i wygodne;
- Można kupić np. ubrania hurtowo (http://hurtownialuka.pl/pl/3-odziez)
- Dobra opcja dla osób niepełnosprawnych, które nie mogą wychodzić z domu ani liczyć na pomoc bliskich;
- Można znaleźć rzeczy tańsze niż w stacjonarnych sklepach, używane w dobrym stanie kosztujące zdecydowanie mniej niż nowe.
Jest tego trochę, jednak trzeba pamiętać o minusach, bo można później mieć niemałe kłopoty. Minusy zakupów w internecie to m. in.
- Czekanie na przesyłkę czasem nawet długo, podczas gdy z normalnego sklepu wszystko przynosimy od razu do domu;
- Decyzję o kupnie opiera się tylko na zdjęciach i opisach produktów. Nie można nic dotknąć, obejrzeć, przymierzyć ubrania;
- dodatkowy koszt wysyłki, którego nie ponosimy kupując w normalnym sklepie
- Łatwość oszukania kupującego przez sprzedawców, którzy znają ludzką naiwność.
Największym jednak minusem zakupów w internecie jest ryzyko. Ryzykujemy kupując cokolwiek bez obejrzenia produktu, przetestowania itp. Poza tym w internecie łatwo jest o oszustwa. Dlatego zakupy przez internet trzeba robić z głową. Dokładnie należy czytać opisy produktów, patrzeć co się wybiera, a nie klikać na opak, bo chcę to i tyle. Na przykład niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością produktów. Niska cena jest kusząca, ale w rzeczywistości może być uwarunkowana jakąś wadą produktu, uszkodzeniem, naprawami, które produkt przeszedł. Dotyczy to przede wszystkim elektroniki, pojazdów czy AGD. Są pewne grupy produktów, których nie powinno się ani kupować ani sprzedawać przez internet. Jakie to produkty?
1. Produkty spożywcze
Trudno jest kupować produkty spożywcze nie mogąc ich obejrzeć, przeczytać etykiet, a przecież na etykietach znajdują się ważne informacje w postaci składu produktów, wytyczne odnośnie przechowywania oraz czasu w jakim trzeba produkt zużyć. Nie możemy też zobaczyć ich daty ważności. Trudno też po samym zdjęcia i opisie ocenić ich jakość.
2. Ubrania, buty
Tutaj jest największe pole do popisu dla sprzedawców jeśli chodzi o oszukiwanie klientów, a zwłaszcza klientek, bo to kobiety częściej kupują ubrania i często są to nawet drogie sukienki czy nawet suknie ślubne. W internecie widzimy tylko zdjęcie ubrania na modelce. Nie możemy go dotknąć, obejrzeć, przymierzyć, a to jest bardzo ważne, by dobrać ubranie odpowiednio do swojej figury. W internecie roi się od porównań zdjęć ubrania ze strony sprzedawcy oraz dostarczonego po kupieniu. Wiele klientek pokazuje jak wielkie są różnice i skarży się na sklepy internetowe. Czy słusznie? Z jednej strony słusznie, bo czasem różnice są naprawdę duże. Z drugiej strony mogą mieć pretensje do siebie. Kto kupuje ubranie w internecie patrząc tylko na zdjęcie modelki, zamiast zastanowić się nad tym czy na pewno będzie to dobrze leżało na jego własnym ciele? Kupowanie sukni ślubnej przez internet to już szczyt głupoty. Owszem, wiele kobiet po ślubach chce odsprzedać swoje suknie, których nie założy już przecież nigdy więcej i odzyskać choć część wydanych na nią pieniędzy. Jednak nie można tak od razu kupować takich rzeczy. Większość kobiet, które skarżą się na internetowych sprzedawców i zamieszczają porównania zdjęć produktów z internetu z przysłanymi po zakupie, na swoich profilach na Instagramie czy Facebooku, to kobiety niskie i grube. Wiadomo, że na takiej sukienka, która pięknie leży na wysokiej i szczupłej modelce, nie będzie leżała dobrze.
3. Samochody
Lepiej nie kupować od razu, tylko umówić się ze sprzedawcą na spotkanie i nalegać na to nawet jeśli on tego nie przewiduje. Samochód czy jakiekolwiek urządzenie elektroniczne, AGD, to zakup na lata i każdy przed zakupem powinien go obejrzeć, przetestować. Należy też dobrze czytać ogłoszenia, a nie dać się przyciągnąć niskiej cenie jak opiłek metalu magnesowi. Niska cena w tych przypadkach może oznaczać uszkodzenia, o których sprzedawca powinien poinformować w opisie. Często też sprzedawcy potrafią oszukiwać klientów nie informując o wadach sprzętu lub naprawach jakie przeszedł. Mogą nawet tuszować to, że samochód jest po stłuczce. Uczciwy sprzedawca powinien informować o wadach produktów jeśli są, o gwarancji, jak i podać możliwości kontaktu w sprawie spotkania z zainteresowanym klientem w celu oględzin i przetestowania przez niego produktu. W przypadku samochodów, AGD czy nawet telewizorów i komputerów to jest konieczne, bo są to zakupy na lata.
Kupując przez internet trzeba być bardzo uważnym. Czytać dokładnie opisy, wyłapywać wszystkie podejrzane szczegóły. Przede wszystkim trzeba myśleć, bo naprawdę można solidnie się naciąć, a to jest taka wada zakupów internetowych, że wszystkie ich zalety przy niej bledną. Człowiek nieuważny się natnie, naiwnie da się oszukać i potem płacz, że pieniądze poszły w błoto. Uważajmy więc, szczególnie kupując ubrania, samochody i inne urządzenia, bo w tych przypadkach o oszustwa najłatwiej.
Artykuł partnera.