Zakup biletu na koncert za granicą – jak to zrobić i na co uważać?

Mateusz Nowak
05.01.2018

Polska nie jest już białą plamą na koncertowej mapie świata. Co roku do naszego kraju przyjeżdżają największe gwiazdy muzyki, ale nie wszystkim fanom muszą odpowiadać takie kwestie, jak termin czy miejsce. Przykładowo: osoba z Zielonej Góry chętniej wybierze się na występ do Berlina niż do Krakowa, bo do stolicy Niemiec ma po prostu znacznie bliżej. Taki wybór wiąże się jednak z pewną niedogodnością, którą jest zakup biletu na koncert za granicą. Nawet w dobie Internetu to może być nieco problematyczne.

Wyższy koszt

Choć wielu polskich fanów twierdzi, że bilety na koncerty gwiazd w naszym kraju są nieprzyzwoicie wysokie, to jednak w porównaniu do innych państw nie jesteśmy wcale jakoś szczególnie „ukochani” przez organizatorów. W Niemczech, we Włoszech, w Holandii, w Wielkiej Brytanii, a często nawet na Węgrzech czy w Czechach, ceny biletów z reguły są wyższe.

Oznacza to, że decydując się na zakup biletu na koncert np. we wspomnianym Berlinie, musisz za niego zapłacić w euro nieco więcej, niż za ten sam występ w naszym kraju. Koszty podnosi też przelicznik waluty – jeśli nie masz konta walutowego i płacisz za bilet kartą kredytową, to na każdym euro bank dodatkowo zarobi od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy.

Przeciętna cena biletu na koncert gwiazdy w Niemczech wynosi 65 euro. To około 280 złotych (po doliczeniu bankowego spreadu). W Polsce koncert tego samego artysty jest zwykle wyceniany na 230-250 złotych. Różnica zatem jest.

Proces zakupu

Koncerty gwiazd organizują globalne agencje eventowe, które współpracują z międzynarodowymi systemami pośrednictwa w sprzedaży biletów. Najpopularniejsze z nich to: Ticketmaster oraz Eventim. Dzięki Internetowi możesz bez żadnego problemu kupić bilet na takiej stronie i mieć pewność, że będzie to wejściówka oryginalna. Pamiętaj jednak, że cały proces transakcyjny odbędzie się w obcym języku – angielskim lub kraju, w którym jest organizowany koncert. Dla niektórych osób może to być spore utrudnienie.

Koszty przesyłki

To zdecydowanie największy problem, z którego wielu fanów nie zdaje sobie sprawy. Nie każda impreza muzyczna umożliwia wstęp na podstawie tzw. e-ticketu, czyli biletu wydrukowanego samodzielnie w domu. Jeśli organizator wymaga posiadania fizycznych biletów z hologramem, to takie wejściówki po zakupie muszą zostać wysłane do klienta.

I tutaj najczęściej zaczynają się niezłe „kwiatki”. Jak myślisz, ile może kosztować przesyłka biletu z Berlina do Warszawy? 5 euro? 10 euro? 20 euro? Błąd. Wspomniani pośrednicy zaliczają nasz kraj do grupy „Świat”, a to oznacza dodatkową opłatę w wysokości prawie 35 euro! Jeśli więc kupisz bilet za np. 50 euro, to niemal drugie tyle będzie Cię kosztować jego dostawa do domu. 150 złotych za wysłanie listu z jednego kraju Unii Europejskiej do drugiego, to jednak sporo, prawda?

Podsumowując: zakup biletów na koncert za granicą jest oczywiście możliwy i wiele osób z takiej możliwości korzysta. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie rozwiązanie niemal na pewno będzie wyraźnie droższe, niż w przypadku wybrania się na taki sam koncert w kraju. No chyba, że nie ma się wyboru, bo Polska nie znalazła się na mapie tournée artysty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie