Zakładanie trawnika zwykle wieńczy długi proces budowy lub wykańczania własnego domu. Wiele osób postanawia zrobić to samodzielnie, aby zaoszczędzić na usłudze ogrodników (nic dziwnego, w końcu na tym etapie portfel już dosłownie krwawi). Oczywiście założenie trawnika nie jest niczym skomplikowanym, choć wymaga ogromu pracy i kupienia kilku niezbędnych rzeczy. Mamy dla Ciebie gotową listę zakupów.
Warto na dobry początek zamówić odpowiednią liczbę wywrotek dobrej jakości ziemi. To nieprawda, że trawa urośnie na byle czym. Chcąc mieć piękną murawę musisz zainwestować w dobre podłoże, potocznie nazywane czarnoziemem. Koszt jednej wywrotki waha się od 400 do 600 złotych.
Nie musimy chyba tłumaczyć, dlaczego potrzebujesz tych narzędzi. Radzimy natomiast od razu zainwestować w porządny sprzęt, który podniesie komfort pracy, a przede wszystkim nie zniszczy się w połowie roboty.
Nie musisz go od razu kupować, ponieważ walec można spokojnie wypożyczyć. Jeśli jednak masz do przygotowania dużą powierzchnię pod trawnik, to jednak warto mieć własny walec (koszt od 150 złotych).
Cena jest oczywiście uzależniona od rodzaju mieszanki – najdroższe są ekskluzywne gatunki traw, które dobrze radzą sobie w naszym klimacie. Opcja z wysiewem jest znacznie tańsza w porównaniu z zakupem trawy w rolce.
Nie jest to drogi sprzęt, a bardzo ułatwi Ci założenie trawnika. Porządny siewnik kupisz już za około 100 złotych. Wykorzystasz go nie tylko do równego wysiania trawy, ale też nawozu, co będziesz robić regularnie kilka razy w roku.
Niewielka ilość nawozu na etapie wysiewu na pewno nie zaszkodzi, a może znacząco przyspieszyć wzrost trawy oraz ułatwić jej ukorzenianie się. Porządne nawozy kosztują od około 100 złotych za 25-kilogramowy worek.
Warto w nią zainwestować, ponieważ to najskuteczniejsze zabezpieczenie przed kretami oraz nornikami. Jeśli chcesz uniknąć beznadziejnej walki z trawnikowymi szkodnikami, to kup siatkę i rozłóż ją jeszcze przed wysiewem. Koszt to około 1 zł za metr kwadratowy.
Rozważ również zakup elementów systemu automatycznego podlewania, który najlepiej jest założyć na etapie przygotowywania powierzchni pod trawnik.