Wyposażenie ekipy brukarskiej: w jakie narzędzia i maszyny trzeba zainwestować?

Krzysztof Jagielski
04.09.2020

Brukarstwo jest bardzo dobrym biznesem, ponieważ w naszym kraju jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi. Ekipy brukarskie pracują przy budowie dróg i autostrad, rewitalizują przestrzenie miast, ale też wykonują podjazdy, chodniki i ścieżki w przydomowych ogrodach. Zakładając firmę brukarską trzeba oczywiście ponieść spore inwestycje na początek – głównie dotyczące zakupu potrzebnego sprzętu. Co będzie Ci niezbędne? Sprawdź w naszym poradniku.

Zagęszczarka

Zagęszczarkę teoretycznie można wypożyczyć, ale umówmy się: jeśli zamierzasz trudnić się brukarstwem na poważnie, to lepiej od razu zainwestować we własny sprzęt. Zagęszczarkę dobieramy w zależności od tego, jakie prace planujemy wykonywać. Jeśli skupiasz się na realizacji inwestycji prywatnych, to wystarczy mała zagęszczarka przesuwana ręcznie. Z kolei do budowania parkingów i utwardzania dużych powierzchni potrzebna będzie już zagęszczarka z napędem lub podczepiana.

Drobne narzędzia ręczne

Mamy tutaj na myśli wszelkiego rodzaju łopaty, grabie, szpadle, kielnie, ale też młotki brukarskie, sznurki, poziomice (w tym laserowe), taczkę i inne narzędzia, które przydają się w trakcie prowadzenia prac przy utwardzaniu terenu. Sugerujemy, abyś zainwestował w porządne produkty, które posłużą Twojej ekipie przez kilka lat.

Betoniarka

To urządzenie jest po prostu niezbędne podczas realizacji małych inwestycji brukarskich (do tych dużych zamawia się gotowy beton z betoniarni). Niewielka betoniarka umożliwia dokładne wymieszanie suchego betonu na podbudowę. Od tego etapu prac w dużej mierze zależy ich trwałość, co z kolei ma bezpośredni wpływ na renomę ekipy brukarskiej. Beton będzie również potrzebny do osadzania krawężników czy wykonywania obrzeży w ogrodzie. Słowem: konieczność.

Oświetlenie zewnętrzne

Warto zaopatrzyć się w mocne lampy, a nawet maszt oświetleniowy, jeśli bierzesz pod uwagę możliwość realizowania robót brukarskich wcześnie rano (w sezonie jesienno-zimowym) lub po zmroku. Obecnie nikogo to już nie dziwi, ponieważ tempo prac drogowych i tym samym brukarskich w Polsce jest nierzadko szaleńcze. Mając swoje źródła światła nie musisz liczyć na pomoc inwestora, co samo w sobie jest dużym udogodnieniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie