Wybieramy rynny do domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jerzy Biernacki
28.04.2022

Zakup rynien do domu jednorodzinnego stanowi niemałe obciążenie dla budżetu inwestora. Nie można z nich jednak zrezygnować, ponieważ tylko one chronią elewację budynku przed zalaniem podczas ulewy czy topienia się śniegu na dachu. Jesteś właśnie na etapie wybierania rynien do domu? Skorzystaj z naszych podpowiedzi i sprawdź, czym należy się tutaj kierować.

Stalowe czy z tworzywa? A może miedziane?

To pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć. Jeśli szukasz dobrej rady, to postaw na rynny stalowe. Owszem, są droższe w zakupie, natomiast kompletnie bezproblemowe i długowieczne. Rynny plastikowe ładnie prezentują się tylko przez pierwsze lata. Później zaczynają się odkształcać, tracić kolor i szpecić dom. Nie warto zaprzątać sobie nimi głowy.

Średnica rynien

To, jakie rynny musisz zastosować w swoim domu jednorodzinnym powinno wynikać z jego projektu. Możesz jednak kierować się też dobrymi praktykami dobierania średnicy rynien. W przypadku dachu o powierzchni do 50 metrów kwadratowych (jedna połać) można zastosować rynny o średnicy 100 mm z rurami spustowymi o średnicy 75-80 mm.

W przypadku większych dachów należy już zastosować rynny i średnicy 125 mm z rurami spustowymi o średnicy 90 mm.

Kolorystyka

To także nie jest bez znaczenia, ponieważ rynny powinny dobrze korespondować z dachem i elewacją oraz ewentualnie z podbitką dachową. Jet to oczywiście rzecz gustu, natomiast dobrym pomysłem jest kierowanie się zasadą, że ładne rynny to niewidoczne rynny, czyli takie, które wtapiają się w tło i nie rzucają się w oczy. W przypadku czerwonego dachu standardowym wyborem będą czerwone rynny (lub stalowe), a do czarnego dachu wybieramy czarne rynny.

Kompletność systemu rynnowego

Jeśli masz już upatrzone rynny konkretnego producenta, to koniecznie upewnij się, że dany system obejmuje wszystkie potrzebne Ci elementy – nie tylko same rynny i rury spustowe, ale też łączniki, zaślepki, trójniki, kolanka, siatki na liście itd. Dzięki temu unikniesz problemów z późniejszym dopasowywaniem brakujących elementów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie