Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez piekarnika. To w nim przygotowujemy duże posiłki dla całej rodziny, pieczemy ciasta czy domową pizzę. Bez wątpienia jest to niezbędny sprzęt dla osób, które lubią samodzielnie gotować. Jaki jednak piekarnik wybrać, aby w 100% spełnił on nasze oczekiwania? Podpowiadamy, na których 7 elementów warto zwrócić szczególną uwagę.
- Samodzielny czy z płytą? - obecnie najmodniejsze jest rozdzielenie funkcji piekarnika i płyty grzewczej. Jest to rozwiązanie wygodne, bo płytę można umieścić w dowolnym punkcie blatu, piekarnik natomiast umieścić np. na wysokości klatki piersiowej (łatwiej się go obsługuje). Polecamy to rozwiązanie osobom, które mogą wydać nieco więcej, za to cenią sobie swobodę w aranżacji kuchni.
- Sposób zasilania – najpopularniejsze są piekarniki elektryczne. Są bezpieczne, nie brudzą się tak jak gazowe, nie wymagają też podłączenia do instalacji gazowej (co nie jest możliwe np. w wielu nowych blokach). Piekarnik gazowy na pewno będzie nieco droższy w eksploatacji, ale jeśli nie zamierzamy codziennie piec ciasta dla połowy bloku, to te koszty i tak będą znikome. Opcją dla lubiących gadżety i mających więcej gotówki jest natomiast piekarnik parowy.
- Wielkość piekarnika – standardowa szerokość piekarnika wynosi 60 cm i jest to wielkość w zupełności wystarczająca dla klasycznej rodziny. Jeśli jednak piekarnik ma być intensywnie użytkowany, a w domu mieszkają więcej niż 4 osoby, to warto rozważyć zakup piekarnika o szerokości nawet 90 centymetrów (tzw. rozmiar amerykański).
- Prowadnice – naprawdę warto zainwestować w piekarnik z prowadnicami wózkowymi. Wysuwanie blachy jest w tym przypadku proste, maleje także ryzyko poparzenia sobie rąk. Opcją pośrednią są prowadnice teleskopowe. Unikać należy natomiast prowadnic drabinkowych.
- Otwieranie drzwiczek – w standardowych piekarnikach drzwiczki są uchylane „do siebie”, co nie jest złym rozwiązaniem, ale tylko w sytuacji, gdy piekarnik ma być zamontowany na wysokości podłogi. Jeśli chcemy umieścić go w słupku, na wysokości tułowia, wówczas lepiej sprawdzą się drzwiczki otwierane do boku. O ile oczywiście pozwala na to aranżacja kuchni.
- Funkcjonalność – w dobrym piekarniku powinno być przynajmniej kilkanaście różnych programów, które znacznie ułatwiają pieczenie, szczególnie osobom z małym doświadczeniem w kuchni. Podstawa to termoobieg i funkcja mikrofali, przyda się także opcja rozmrażania i grillowania.
- Funkcja samoczyszczenia – nikt nie lubi czyścić piekarnika, dlatego warto rozejrzeć się za modelem, który zrobi to sam. Samoczyszczenie może być realizowane w dwojaki sposób: pyrolitycznie (piekarnik rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury) i katalitycznie (dzięki specjalnym wkładom piekarnik nie musi się aż tak mocno rozgrzewać).
Kwestię wyglądu warto zostawić na sam koniec, ponieważ nie jest to wcale najważniejsze. Skupmy się na funkcjonalności i jakości wykonania.