Wybieramy oświetlenie wiszące do sypialni

Jerzy Biernacki
14.08.2021

Jakie lampy wiszące sprawdzą się w roli oświetlenia głównego w sypialni? Czy rozmiar pomieszczenia ma znaczenie dla wyboru żyrandola? I czy oświetlenie górne może stanowić jedyne źródło światła we wnętrzu? Przygotowaliśmy krótki poradnik dla każdego, kto urządza sypialnię i zastanawia się, jakie lampy wiszące wybrać.

Oświetlenie w sypialni, podobnie jak w innych pomieszczeniach w domu czy mieszkaniu, dzieli się na oświetlenie główne (centralne), którego funkcję najczęściej pełnią lampy wiszące lub sufitowe oraz oświetlenie dodatkowe, tworzone przez różnego typu kinkiety, lampki stołowe, lampy podłogowe, taśmy LED czy cotton balls.

Rola oświetlenia wiszącego w sypialni

Lampy wiszące w sypialni, oprócz oczywistej funkcji użytkowej, podkreślają wyjątkowy charakter aranżacji oraz wprowadzają do niej harmonię, symetrię i wrażenie uporządkowania przestrzeni. Są najbardziej designerskim i przyciągającym uwagę typem oświetlenia. Często pełnią rolę dekoracji także za dnia, gdy pozostają wyłączone. Należy pamiętać, że modele o poziomej konstrukcji sprawdzają się przede wszystkim w wyższych sypialniach. Przy niskich sufitach ich obecność może mocno przeszkadzać.

Czym kierować się przy wyborze lamp wiszących do sypialni?

W segmencie lamp wiszących można obecnie znaleźć modele o rozmaitych kształtach, rozmiarach, kolorach i stylach wykończenia. Dobór oświetlenia wiszącego (i wszystkich pozostałych źródeł światła) zależy od indywidualnej wizji aranżacyjnej inwestora. Należy zastanowić się, ile światła padającego z góry jest konieczne, by dobrze i równomiernie rozświetlić całe wnętrze oraz jaki styl lamp wiszących będzie najlepiej współgrać z planowaną aranżacją. Ilość punktów świetlnych (kloszy) oraz gabaryty lampy należy dopasować do metrażu i wysokości sypialni. Czasem już jedna lampa wisząca skutecznie poradzi sobie z mrokiem. Częściej jednak trzeba zamontować ich więcej.

Jakie światło powinny dawać lampy wiszące w sypialni?

Lampy wiszące pełniące w sypialni funkcję oświetlenia centralnego powinny generować wyraziste, ale przyjazne dla oczu, przyjemnie rozproszone światło o barwie możliwie najbardziej zbliżonej do światła naturalnego. Taki efekt zapewnią lampy wiszące z kloszami wykonanymi np. z barwionego szkła, papieru, tkaniny, drewna, piór czy bambusu. Z kolei ciepłe, żółte światło powinno być generowane przez oświetlenie dodatkowe, ponieważ jego zadaniem jest kreowanie w sypialni odprężającego, zmysłowego klimatu. Można rozważyć zakup lamp wiszących z funkcją ściemniania. Pozwoli to dopasować moc światła do bieżących potrzeb.

Alternatywa dla lamp wiszących do małych i niskich sypialni

W małych i niskich sypialniach, zamiast obszernych lamp wiszących lepiej sprawdzają się modele sufitowe, np. minimalistyczne plafony, lampy przysufitowe, spoty wpuszczane w sufit albo małe, ruchome reflektorki. Do stylizowanej sypialni szczególnie polecamy kompaktowe, modne żyrandole mocowane tuż pod sufitem. Wspaniale prezentują się one w przestrzeniach modern classic i glamour. Z kolei spoty i reflektorki nie zajmują praktycznie wcale miejsca w pokoju, a dodatkowo są neutralne stylowo, więc można nimi rozświetlić dowolnie zaaranżowaną sypialnię. Są częstym wyborem nie tylko do małych, ale także do przestronnych pomieszczeń, które należy doświetlić w sposób uniwersalny.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie