Wybieramy maszynę budowlaną do firmy. Co powinno się znaleźć w jej kabinie?

Krzysztof Jagielski
07.10.2020

Od maszyny budowlanej oczekujemy przede wszystkim wydajności, bezawaryjności i niskich kosztów eksploatacji. Nie zapominajmy natomiast, że sprzęt sam nie pracuje (choć pojawiają się już maszyny autonomiczne). W dużej mierze to od operatora zależy, czy zadanie zostanie wykonane fachowo i terminowo. Dlatego warto zapewnić mu możliwie najbardziej komfortowe warunki pracy. Co powinno się znaleźć w kabinie nowoczesnej maszyny budowlanej?

Klimatyzacja

To dziś już właściwie podstawa. Trudno sobie wyobrazić, aby w kabinie jakiejkolwiek współczesnej maszyny zabrakło klimatyzacji – oczywiście mówimy tutaj o kabinach zamkniętych. Na szczęście producenci maszyn coraz rzadziej każą sobie za ten element dopłacać. Jednak nawet jeśli trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni, to warto to zrobić – klimatyzacja zapewnia wysoki komfort pracy, a przy tym zwiększa bezpieczeństwo operatora (mniejsze ryzyko np. udaru czy zasłabnięcia).

Praktyczne schowki

Im jest ich więcej, tym lepiej. Bardzo przydatny będzie na przykład klimatyzowany schowek na napoje. Do tego potrzebny jest schowek na okulary przeciwsłoneczne, zapasowe rękawice, książkę maszyny (DTR), saperkę oraz narzędzia.

Radio z Bluetooth

To coraz częściej standard, bo operator w trakcie pracy ma oczywiście prawo relaksować się przy muzyce – o ile nie musi być w stałym kontakcie z innymi pracownikami obecnymi na placu. Radio z Bluetooth jest o tyle praktyczne, że pozwala łatwo podłączyć smartfon i odtwarzać muzykę np. z platformy streamingowej.

Monitor dotykowy

Jego podstawową funkcją jest przekazywanie operatorowi informacji na temat stanu maszyny, w tym zużycia paliwa czy stwierdzonych usterek. Coraz częściej producenci czynią z ekranu prawdziwe centrum zarządzania maszyną budowlaną. Operator może za jego pośrednictwem wprowadzić indywidualne ustawienia, sterować klimatyzacją czy oświetleniem.

Pneumatyczny fotel z podłokietnikami

Fotel jest stanowiskiem pracy operatora, na którym spędzi on co najmniej 8 godzin w ciągu każdego dnia roboczego. To oczywiste, że powinien być wygodny, a przy tym zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Przydatne są również podłokietniki, zwłaszcza w koparkach oraz ładowarkach. W koparko-ładowarce fotel powinien być obrotowy (szybka i łatwa zmiana pozycji w zależności od aktualnej obsługiwanej funkcji maszyny).

Kamera cofania

Bardzo przydatne wyposażenie, które nie tylko zwiększa komfort operatora, ale również istotnie podnosi poziom bezpieczeństwa na placu budowy. Kamera cofania pozwala obserwować to, co dzieje się za maszyną, a tym samym realnie ogranicza ryzyko wypadku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.