Od maszyny budowlanej oczekujemy przede wszystkim wydajności, bezawaryjności i niskich kosztów eksploatacji. Nie zapominajmy natomiast, że sprzęt sam nie pracuje (choć pojawiają się już maszyny autonomiczne). W dużej mierze to od operatora zależy, czy zadanie zostanie wykonane fachowo i terminowo. Dlatego warto zapewnić mu możliwie najbardziej komfortowe warunki pracy. Co powinno się znaleźć w kabinie nowoczesnej maszyny budowlanej?
To dziś już właściwie podstawa. Trudno sobie wyobrazić, aby w kabinie jakiejkolwiek współczesnej maszyny zabrakło klimatyzacji – oczywiście mówimy tutaj o kabinach zamkniętych. Na szczęście producenci maszyn coraz rzadziej każą sobie za ten element dopłacać. Jednak nawet jeśli trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni, to warto to zrobić – klimatyzacja zapewnia wysoki komfort pracy, a przy tym zwiększa bezpieczeństwo operatora (mniejsze ryzyko np. udaru czy zasłabnięcia).
Im jest ich więcej, tym lepiej. Bardzo przydatny będzie na przykład klimatyzowany schowek na napoje. Do tego potrzebny jest schowek na okulary przeciwsłoneczne, zapasowe rękawice, książkę maszyny (DTR), saperkę oraz narzędzia.
To coraz częściej standard, bo operator w trakcie pracy ma oczywiście prawo relaksować się przy muzyce – o ile nie musi być w stałym kontakcie z innymi pracownikami obecnymi na placu. Radio z Bluetooth jest o tyle praktyczne, że pozwala łatwo podłączyć smartfon i odtwarzać muzykę np. z platformy streamingowej.
Jego podstawową funkcją jest przekazywanie operatorowi informacji na temat stanu maszyny, w tym zużycia paliwa czy stwierdzonych usterek. Coraz częściej producenci czynią z ekranu prawdziwe centrum zarządzania maszyną budowlaną. Operator może za jego pośrednictwem wprowadzić indywidualne ustawienia, sterować klimatyzacją czy oświetleniem.
Fotel jest stanowiskiem pracy operatora, na którym spędzi on co najmniej 8 godzin w ciągu każdego dnia roboczego. To oczywiste, że powinien być wygodny, a przy tym zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Przydatne są również podłokietniki, zwłaszcza w koparkach oraz ładowarkach. W koparko-ładowarce fotel powinien być obrotowy (szybka i łatwa zmiana pozycji w zależności od aktualnej obsługiwanej funkcji maszyny).
Bardzo przydatne wyposażenie, które nie tylko zwiększa komfort operatora, ale również istotnie podnosi poziom bezpieczeństwa na placu budowy. Kamera cofania pozwala obserwować to, co dzieje się za maszyną, a tym samym realnie ogranicza ryzyko wypadku.