Wybieramy krzesło obrotowe do biura. Na co zwrócić uwagę?

Mateusz Nowak
01.09.2020

Krzesło obrotowe jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego biura. Zapewnia odpowiedni komfort podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem, dba o stabilne podparcie dla kręgosłupa, minimalizując tym samym zmęczenie. Wszystko to sprawdzi się jednak wyłącznie wtedy, gdy kupimy odpowiednie krzesło obrotowe, nie kierując się tylko atrakcyjną ceną, ale swoimi potrzebami oraz funkcjonalnością danego mebla. W naszym poradniku podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze krzesła obrotowego.

Zakres regulacji

Im większe są możliwości regulacji krzesła, tym lepiej. Nie licz na to, że uda Ci się kupić krzesło uniwersalne, które zapewni Ci maksimum wygody. Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy i w jakim zakresie można wyregulować siedzisko, podłokietniki oraz oparcie pod kątem własnej postury i preferencji. Bardzo ważne jest również to, aby po wyregulowaniu krzesło swobodnie wjeżdżało pod blat biurka – jeśli będzie to niemożliwe, praca na takim krześle będzie bardzo niekomfortowa.

Maksymalna nośność

Na ten parametr także trzeba zwrócić uwagę, ponieważ mówi on wiele na temat jakości konkretnego produktu. Jeśli nośność krzesła została określona przez producenta na 90 kilogramów, to raczej nie spodziewaj się po nim cudów. Dobre krzesło obrotowe dla osoby dorosłej powinno bez problemu znieść obciążenie na poziomie 100-110 kilogramów.

Wysokość oparcia

Przymierzając się do krzesła w sklepie koniecznie się oprzyj i sprawdź, czy oparcie zapewnia Ci podparcie kręgosłupa na całej długości. Optymalna wysokość to taka, która pozwala oprzeć potylicę, dzięki czemu przyjmujemy idealnie prostą postawę. Lepiej od razu odpuść sobie zakup krzesła, którego oparcie kończy się na wysokości łopatek, bo będzie ono na dłuższą metę bardzo niewygodne.

Stabilność

Nie da się jej sprawdzić na odległość, dlatego zalecamy, aby krzesło obrotowe kupić w sklepie stacjonarnym – a przynajmniej tam je przetestować przed zakupem. Nie krępuj się przed tym, aby „pojeździć” na krześle po sklepie, powyginać się na nim, opuścić maksymalnie oparcie. Wszystko to ma na celu upewnienie się, że krzesło jest nie tylko wygodne, ale też bezpieczne.

Kółka

W praktyce to one poddają się jako pierwsze, ponieważ w wielu tanich modelach krzeseł są wykonane z najsłabszego plastiku. Zwróć więc uwagę na jakość kółek oraz to, czy zostały pokryte warstwą nierysującą, np. kauczukową, która dodatkowo wycisza kółka.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie