Telewizor z systemem Android: czy to dobry wybór?

Mateusz Nowak
27.10.2020

Obecnie każdy nowy telewizor oferowany na rynku jest zaliczany do kategorii Smart TV. Oznacza to, że można go bezpośrednio podłączyć do Internetu i korzystać z wbudowanych aplikacji, jak Netflix czy YouTube. Telewizory poszczególnych producentów różnią się nie tylko ceną, wielkością i rodzajem matrycy, ale także zastosowanym systemem operacyjnym. Furorę na rynku robią szczególnie urządzenia z Android TV. Czy to rzeczywiście najlepszy wybór? Sprawdź zalety i wady tego systemu w telewizorach.

Zalety Android TV

Najważniejszą zaletą tego systemu operacyjnego jest jego powszechność. Android to niemal monopolista na rynku urządzeń mobilnych – korzysta z niego około 80% smartfonów i tabletów. Jeśli więc masz już np. telefon z Androidem, to wybierając telewizor z Android TV będziesz mógł bez problemu sparować urządzenia ze sobą. Łatwo będzie Ci również opanować obsługę telewizora.

Kolejną niebagatelną zaletą systemu Android na telewizorze jest ogromna biblioteka aplikacji. To otwarte środowisko, w którym miejsca dla siebie szukają właściwie wszyscy deweloperzy. Oznacza to, że trudno sobie wyobrazić, aby jakakolwiek potrzebna Ci aplikacja nie była dostępna w sklepie Google – często w wersji zupełnie darmowej. To z kolei pozwala znacząco zwiększyć funkcjonalność telewizora i traktować go, jako centralne źródło rozrywki w domu.

Android TV jest również systemem przyszłościowym, który na pewno będzie stale rozwijany. Kupując telewizor pracujący pod dyktando tego środowiska nie musisz się więc martwić, że za np. 5 lat nie będą już wypuszczane nowe aplikacje czy aktualizacje tych, z których już wcześniej korzystałeś.

Android TV ma irytujące wady

Przechodzimy do tej mniej optymistycznej części oceny systemu Android TV. Na pewno nie można go określić mianem idealnego, a nawet zbliżonego jakościowo do tego, co znamy z urządzeń mobilnych. Użytkownicy Smart TV pracujących pod tym systemem masowo narzekają na problem fragmentacji, czyli spowolnienia pracy urządzenia. Telewizor, w którego pamięci umieścimy sporo aplikacji, już po kilku miesiącach może zacząć sprawiać problemy – zacinanie się obrazu, konieczność częstego resetowania poprzez wyjęcie wtyczki z kontaktu, lagi, niedziałające aplikacje: to wszystko jest właściwie na porządku dziennym.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że Android TV wymaga jeszcze dużo pracy, ale biorąc pod uwagę fakt, iż docelowo system ten ma potencjał, aby stać się tak popularnym, jak w świecie urządzeń mobilnych, możemy mieć nadzieję na szybki przełom. Jeśli więc rozważasz zakup telewizora na kilka lat, to wybór modelu z Android TV wydaje się być dobrą opcją – o ile zaakceptujesz bieżące problemy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie