Telewizor 4K – jaki wybrać, aby dać się zaskoczyć jakością obrazu?

Maciej Piwowski
16.08.2016

Plazma czy LCD to już przeżytek. Obecnie na półkach sklepowych królują telewizory 4K, które oferują najwyższą jakość wyświetlanego obrazu. Jeszcze do niedawna takie odbiorniki były ekstremalnie drogie. Dziś na telewizor UHD może sobie pozwolić przeciętny zjadacz chleba. Jaki telewizor 4K wybrać? O czym pamiętać przed zakupem?

Dlaczego 4K jest takie fajne?

Jakość obrazu w formacie Ultra HD jest znacznie wyższa niż w przypadku nawet Full HD. Przede wszystkim obraz nie jest tak rozmyty, na ekranie widzimy więcej szczegółów, kolory są bardziej naturalne. Efekt jest taki, jakbyśmy nagle założyli mocniejsze okulary korekcyjne.

Warto wiedzieć

Dużą zaletą technologii 4K jest to, że nie stawia ona żadnych ograniczeń względem odległości, z jakiej można oglądać telewizję. Obraz jest tak samo ostry tuż przed matrycą, jak i po oddaleniu się od niej. UHD nie męczy też tak wzroku.

Jaki telewizor 4K kupić? 5 ważnych porad

Wybór telewizora 4K jest mocno uzależniony od posiadanej gotówki. Nadal są to sprzęty dość drogie, szczególnie w konfrontacji z odbiornikami Full HD. Nie ma jednak sensu zbytnio oszczędzać, bo chodzi przecież o jak najlepsze doznania wzrokowe.

Oto 5 kluczowych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając telewizor 4K:

  • Wielkość ekranu – im więcej cali, tym lepiej. Kupowanie małego telewizora 4K mija się z celem, bo wyświetlany obraz nie zrobi aż tak dobrego wrażenia. Do pomieszczenia o powierzchni 20 m2 warto wybrać telewizor przynajmniej 42-calowy.
  • Skalowanie – chodzi o to, że telewizor sam skaluje obraz wyświetlany w Full HD na Ultra HD. Niestety, w przypadku tanich odbiorników efekt może być co najwyżej średni, co skończy się powrotem do Full HD. Skalowanie warto przetestować jeszcze w sklepie lub poczytać o tym na forach internetowych lub w recenzjach danego modelu.
  • Zakrzywiony ekran – kiedyś spotykany tylko w telewizorach Samsunga, obecnie coraz częściej wykorzystywany przez innych producentów. Dzięki zakrzywieniu ekranu wyświetlany obraz jest wyraźniejszy, a kolory bardziej głębokie. Wynika to z faktu budowy ludzkiego oka. Jeśli budżet na to pozwala, zdecydowanie warto zainwestować w taki właśnie telewizor.
  • Złącza – dzięki nim telewizor staje się bardziej funkcjonalny. Przyzwoitym minimum jest złącze HDMI oraz USB, co pozwoli podłączyć do odbiornika np. dysk zewnętrzny czy konsolę do gier. Im więcej złącz, tym lepiej.
  • Funkcja Smart – obecnie jest to już standard. Wybór telewizora UHD pozbawionego funkcji Smart nie będzie dobrą decyzją, bo wówczas nie będziemy mogli podłączyć odbiornika do Internetu.

Na szczęście ceny telewizorów 4K szybko spadają. Jeśli więc znajdziemy odbiornik posiadający wszystkie te cechy, ale na razie nas na niego nie stać, warto chwilę poczekać i kupić telewizor, który naprawdę da nam przyjemność oglądania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie