Święto zakupów na dobre zagościło w Polsce - poznaj historię Black Friday

Antoni Kwapisz
25.09.2019

Niektóre zagraniczne wydarzenia, takie jak Halloween, Walentynki czy tytułowe Black Friday zyskały w naszym kraju niemałą popularność. I nie ma w tym nic dziwnego! Chyba każdy z nas lubi robić tanie, sprytne zakupy. Dowiedz się więcej na temat pochodzenia oraz działania Czarnego Piątku.

Koniec listopada to czas, który nie nastraja zbyt pozytywnie. Dni są coraz krótsze i chłodniejsze, często również pada. Przerwą w tym dość ponurym okresie może okazać się Czarny Piątek. To prawdziwe święto zakupów, otwierające przedświąteczny okres wyprzedażowy. Warto poczekać z większymi wydatkami do tego momentu, ponieważ można naprawdę zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Black Friday - co to za okazja?

Czarny Piątek przywędrował do Polski i wielu innych europejskich krajów ze Stanów Zjednoczonych. Obchodzony jest zawsze w ostatni weekend listopada, w dniu następującym po Święcie Dziękczynienia, który jest jednym z większych świąt w USA. W tym kraju tradycja wyprzedaży jest bardzo mocno zakorzeniona i większość mieszkańców szturmuje sklepy w tym okresie i wydaje naprawdę pokaźne sumy. Nazwa okazji prawdopodobnie nawiązuje do sytuacji z rynku złota z XIX wieku, kiedy to cena kruszcu najpierw osiągnęła rekordową wysokość, a potem w wyniku działań rządu błyskawicznie została obniżona. Innym wyjaśnieniem nazwy święta jest koncepcja mówiąca o tym, że została wymyślona przez kierowców, którzy w ten sposób określali sytuację na drogach przed centrami handlowymi. Ostatnią możliwością tłumaczącą pochodzenie nazwy jest połączenie jej z kolorem, którym zaznaczane były rekordowe dochody sklepów w tym okresie. Black Friday od kilku lat staje się coraz bardziej popularny również w Polsce.

Czarny Piątek - czyli rozsądne oszczędzanie

Skąd wzięło się olbrzymie zainteresowanie, jakie budzi Black Friday. Oczywiście sekret tkwi w w naprawdę znacznych obniżkach cen (mogą one sięgać nawet 90%). Takie promocje robią wrażenie niemal na każdym konsumencie. Dodatkowo sklepy prześcigają się wówczas w dodatkowych zwracających uwagę akcjach. Mogą nimi być przedłużenie czasu trwania obniżek (wtedy możemy mówić o Black Weekend lub wręcz Black Week). Sklepy mają również dłuższe godziny otwarcia, a informacjami o przewidywanych promocjach jesteśmy bombardowani wszelkimi kanałami komunikacji (internet, radio, telewizja i billboardy) niemal od początku listopada. W wyprzedażach uczestniczą także sklepy internetowe (bardzo często oferują wtedy dodatkową darmową wysyłkę). Oszczędzanie udaje się jednak wtedy, jeśli ściśle określamy, co chcemy kupić i nie dajemy się ponieść szaleństwu. Z drugiej jednak strony, jeśli mamy ochotę na to, by po prostu spontanicznie zrobić większe zakupy - Black Friday stanowi idealną okazję, by to pragnienie zrealizować.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie