Rozwój zdolności manualnych dziecka w przedszkolu

Piotr Kowalczyk
29.01.2020

Sprawność manualna dziecka to, innymi słowy, sprawność motoryczno-ruchowa rąk. Dzięki umiejętnościom manualnym dziecko poznaje świat, uczy się samodzielnego wykonywania podstawowych czynności oraz rozumienia otaczającej go rzeczywistości. Najważniejsza faza rozwoju zdolności manualnych dziecka przypada na okres przedszkolny, ponieważ w wieku około pięciu lat następuje rozwój szkieletu kostnego nadgarstka. To jak rozwijać umiejętności manualne dzieci oddaje wykonywanie takich czynności jak pisanie, malowanie, posługiwanie się sztućcami, zapinanie guzików, sznurowanie butów i innych czynności związanych z chwytaniem, utrzymywaniem równowagi i celowości przedmiotów, którymi rączka dziecka operuje.

Rozwój zdolności manualnych dziecka - przykłady przez zabawę

Chcąc zadbać o to, aby rozwój manualny dziecka przebiegał prawidłowo, powinno ono mieć możliwość wykonywania ćwiczeń poprawiających koordynację ruchowo-wzrokową. W tej roli doskonale sprawdzi się na przykład drewniana gąsienica do nakładania i skręcania, gra „Przybijanka Farma” polegająca na tworzenia własnych kształtów na tablicy za pomocą pinezki i młotka oraz gra „Magnetyczne stroje w walizce”, w której dziecko ma za zadanie ubrać figurkę w magnetyczne elementy ubrań. Duże pole do popisu daje gra „Klocki inżynier”, w której maluch może wcielić się w role architekta i ułożyć z klocków własną konstrukcję. Starsze dzieci mogą używać zabawek z większą ilością małych elementów, które skłonią je do bardziej wytężonej pracy manualnej. Doskonale sprawdzą się w tej roli przewlekanki służące do przeplatania sznurkami elementów z zestawu, mozaiki do układania określonego wzoru oraz znikopisy z kolorowym tłem poprawiające umiejętność pisania. Ćwiczenie sprawności zręcznościowej będzie przyjemnością dla maluchów, kiedy zaproponujemy im grę w Jenga - polegającą na układaniu jak najwyższej wieży lub „Skaczące żabki” polegającą na wstrzeleniu żabki do miseczki. Sprawdź inne zabawki i gry zręcznościowe!

Trening czyni mistrza już od małego

W przedszkolu dziecko uczy się praktycznych, codziennych czynności niezbędnych w dalszym życiu. Powinno więc operować jak najszerszym zbiorem sposobów na to, jak rozwijać swoje zdolności manualne. Konieczny jest kompleksowy trening polegający na usprawnieniu pracy i koordynacji rąk, dłoni, wzroku oraz koncentracji, ponieważ wszystkie te elementy powiązane ze sobą pozwalają maluchom sukcesywnie prawidłowo funkcjonować na co dzień, nauczyć się pisać, samodzielnie jeść, sprzątać po sobie oraz rozwijać własne talenty.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie