Rękawice ochronne, jak sama nazwa wskazuje, służą ochronie dłoni przed czynnikami ryzyka występującymi na danym stanowisku pracy. Tym samym zapewniają one pracownikowi dużo wyższy poziom bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko kontuzji, w tym bardzo poważnych urazów mechanicznych. Warto przy tym wiedzieć, że na rynku znajdziemy różne rodzaje rękawic ochronnych przeznaczone do konkretnych zastosowań. Te najczęściej spotykane opisujemy w naszym poradniku.
Są to uniwersalne rękawice robocze, które należy stosować na stanowiskach, na których korzystamy z ostrych narzędzi, na przykład noży do tapet, nożyc, przecinaków czy szlifierek kątowych. Najczęściej zakładają je monterzy oraz operatorzy maszyn i linii produkcyjnych.
Zgodnie z nazwą są przeznaczone do ochrony dłoni przed czynnikami chemicznymi. Są to rękawice specjalistyczne, stosowane m.in. w przemyśle chemicznym i rafineryjnym, ale też w warsztatach samochodowych.
Rękawice ocieplane
Niezbędne w sytuacji, gdy wykonujemy różne prace w warunkach niskiej temperatury – nie tylko na dworze, ale też na przykład w chłodniach czy nieogrzewanym magazynie. Dzięki warstwie ocieplenia zapewniają dłoniom wysoki komfort, a to przekłada się na precyzję pracy.
Bardzo popularne w naszym kraju z uwagi na ich uniwersalny charakter. Równie dobrze sprawdzą się w warsztacie samochodowym, w ogrodzie, w magazynie czy nawet przy montażu różnych konstrukcji.
Kojarzone głównie z pracami rolniczymi i rzeczywiście sprawdzają się w nich najlepiej. Gruba i wytrzymała skóra chroni dłonie przed przecięciem czy innymi urazami mechanicznymi, pozwala chwycić stalową linkę czy sznur. Mają właściwości antypoślizgowe i świetnie odprowadzają wilgoć.
Nazywane również termoodpornymi. Należy ich używać przy wykonywaniu wszelkich prac, w których występuje ryzyko poparzenia, dlatego standardowo wykorzystuje się je na stanowiskach wymagających obsługi spawarki, szlifierki kątowej czy podczas pracy z kotłem zasypowym.