Rodzaje rękawic ochronnych

Antoni Kwapisz
16.02.2021

Rękawice ochronne, jak sama nazwa wskazuje, służą ochronie dłoni przed czynnikami ryzyka występującymi na danym stanowisku pracy. Tym samym zapewniają one pracownikowi dużo wyższy poziom bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko kontuzji, w tym bardzo poważnych urazów mechanicznych. Warto przy tym wiedzieć, że na rynku znajdziemy różne rodzaje rękawic ochronnych przeznaczone do konkretnych zastosowań. Te najczęściej spotykane opisujemy w naszym poradniku.

Rękawice antyprzecięciowe

Są to uniwersalne rękawice robocze, które należy stosować na stanowiskach, na których korzystamy z ostrych narzędzi, na przykład noży do tapet, nożyc, przecinaków czy szlifierek kątowych. Najczęściej zakładają je monterzy oraz operatorzy maszyn i linii produkcyjnych.

Rękawice chemoodporne

Zgodnie z nazwą są przeznaczone do ochrony dłoni przed czynnikami chemicznymi. Są to rękawice specjalistyczne, stosowane m.in. w przemyśle chemicznym i rafineryjnym, ale też w warsztatach samochodowych.

Rękawice ocieplane

Niezbędne w sytuacji, gdy wykonujemy różne prace w warunkach niskiej temperatury – nie tylko na dworze, ale też na przykład w chłodniach czy nieogrzewanym magazynie. Dzięki warstwie ocieplenia zapewniają dłoniom wysoki komfort, a to przekłada się na precyzję pracy.

Rękawice powlekane

Bardzo popularne w naszym kraju z uwagi na ich uniwersalny charakter. Równie dobrze sprawdzą się w warsztacie samochodowym, w ogrodzie, w magazynie czy nawet przy montażu różnych konstrukcji.

Rękawice skórzane

Kojarzone głównie z pracami rolniczymi i rzeczywiście sprawdzają się w nich najlepiej. Gruba i wytrzymała skóra chroni dłonie przed przecięciem czy innymi urazami mechanicznymi, pozwala chwycić stalową linkę czy sznur. Mają właściwości antypoślizgowe i świetnie odprowadzają wilgoć.

Rękawice spawalnicze

Nazywane również termoodpornymi. Należy ich używać przy wykonywaniu wszelkich prac, w których występuje ryzyko poparzenia, dlatego standardowo wykorzystuje się je na stanowiskach wymagających obsługi spawarki, szlifierki kątowej czy podczas pracy z kotłem zasypowym. 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.