Po zimie niemal każdy trawnik prezentuje się słabo. Można jednak dość szybko doprowadzić go do ładu, a nawet sprawić, że w sezonie wiosenno-letnim będzie się prezentować jeszcze efektowniej niż rok wcześniej. Grunt to zebrać rzeczy niezbędne do przeprowadzenia renowacji trawnika. Sprawdź, co warto teraz kupić lub opcjonalnie wypożyczyć.
To podstawa wiosennej renowacji trawnika. Po zimie na pewno widzisz na nim wyschnięte, wyłysiałe placki, które niestety same się nie zadarnią. Potrzebna jest tutaj specjalna mieszanka traw, tak zwana renowacyjna. Jest to trawa, która ma zdolność do szybkiego ukorzenia się i zadarniania nawet sporych powierzchni. Możesz ją wysiać bezpośrednio na obecny trawnik, a efekty powinny być widoczne po około 2 tygodniach.
Wiosną koniecznie trzeba odżywić trawnik, do czego oczywiście wykorzystujemy specjalny nawóz. Warto tutaj postawić na nawóz wiosenny, o wydłużonym działaniu. Dzięki temu nie będzie potrzeby powtarzania nawożenia po kilku tygodniach, a trawa w niespiesznym tempie pobierze niezbędne składniki odżywcze.
Zakup wertykulatora ma sens tylko wtedy, gdy planujesz przeprowadzać renowację trawnika co sezon. W przeciwnym razie po prostu wypożycz taki sprzęt w lokalnym sklepie z narzędziami ogrodniczymi. Niech to będzie wertykulator spalinowy, dużo wygodniejszy w obsłudze, a przy tym skuteczniej radzący sobie z usuwaniem martwej trawy.
Są niezastąpione na etapie renowacji trawnika, ponieważ nie tylko ułatwiają szybkie zebranie uschniętej trawy po wertykulacji, ale także pozwalają napowietrzyć glebę i tym samym korzenie murawy, co po zimie jest koniecznością.
Jeśli na trawniku pojawiły się chwasty wielolistne, to możesz wyrwać je ręcznie lub – szybsza i wygodniejsza opcja – zastosować oprysk. Pamiętaj, aby przeprowadzić go w słoneczny, suchy i bezwietrzny dzień (wymagane jest minimum 8 godzin bez opadów).
Na koniec do naszej listy dopisujemy jeszcze akcesoria do nawadniania trawnika, czyli węże i zraszacze, o ile oczywiście nie masz w ogrodzie systemu automatycznego nawadniania.