Remont mieszkania na poddaszu: z jakimi problemami trzeba się liczyć?

Piotr Kowalczyk
31.08.2020

Mieszkania na poddaszu od pewnego czasu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza na rynku wtórnym. Mają specyficzny klimat, dają szerokie pole do popisu w zakresie realizacji ciekawej wizji architektonicznej, bywają bardzo przytulne i świetnie doświetlone. Kupując takie mieszkanie w stanie do remontu trzeba się jednak liczyć z tym, że po drodze wystąpią różne problemy – w tym bardzo poważne. Te standardowe i z reguły trudne do uniknięcia wymieniamy w naszym poradniku.

Remont dachu

To, że dach nad mieszkaniem będzie wymagać remontu, jest co najmniej prawdopodobne – szczególnie, jeśli zdecydujesz się na zakup lokalu w starej kamienicy. Oczywiście dach jest wspólny, dlatego do remontu powinni się dołożyć pozostali właściciele, ale wcale nie muszą podejść do tego pomysłu entuzjastycznie. Tymczasem wszelkie przecieki odbiją się na stanie Twojego mieszkania – grożą zalaniem ścian i rozwojem grzybów. Remont dachu to niestety zawsze bardzo kosztowna inwestycja. Przed zakupem mieszkania na poddaszu radzimy więc dokładnie sprawdzić stan poszycia, najlepiej zlecając to specjaliście.

Kosztowne docieplenie

Mieszkania na poddaszu mają tę wadę, że generują dość wysokie koszty ogrzewania. Aby temu zapobiec warto zainwestować w porządne docieplenie np. wełną kamienną. To jednak kosztuje, w dodatku niemało. Jeśli okaże się, że dach nad mieszkaniem nie jest w ogóle ocieplony, przygotuj się na poważne wydatki, których jednak nie można pominąć – w przeciwnym razie będziesz otrzymywać bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie.

Solidna i trwała izolacja cieplna-wysoka wydajność i długoletni efekt! Poznaj sprawdzone systemy ociepleń na stronie Kosbud

Utrudniony transport materiałów i pozostałości po remoncie

Szczególnie, jeśli na najwyższą kondygnację nie dojeżdża winda. Musisz się liczyć z tym, że wszelkie materiały zakupione do remontu trzeba będzie wnieść do mieszkania ręcznie, co już samo w sobie jest bardzo uciążliwe i podnosi koszt prac (jeśli zlecisz to fachowcom). Mało tego: remont zawsze wiąże się z powstawaniem odpadów, gruzu, resztek materiałów – tego wszystkiego trzeba będzie się pozbyć.

Niezadowoleni sąsiedzi

Remontując mieszkanie na poddaszu warto zacząć od wizyty u wszystkich sąsiadów, którzy z pewnością będą nieźle zirytowani prowadzonymi pracami. Hałas, brud na klatce schodowej, wizyty obcych ludzi – nikt tego nie lubi. Lepiej natomiast nie wdawać się w konflikty sąsiedzkie, które mogą mocno uprzykrzyć Ci życie już po zamieszkaniu w wyremontowanym lokalu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie