Rabata w miejsce trawnika: co musisz kupić, by osiągnąć świetny efekt?

Mariusz Siwko
26.02.2021

Decyzja zapadła: likwidujesz część trawnika, aby w tym miejscu zrobić ozdobną rabatę. To bardzo dobry pomysł w dobie postępującej suszy. Podlewanie i pielęgnowanie trawnika jest nie tylko kosztowne, ale też czasochłonne. Z dobrze zaplanowaną rabatą będzie znacznie łatwiej, dlatego czas zabrać się do pracy. Wcześniej oczywiście musisz skompletować zestaw niezbędnych elementów, które pozwolą Ci wykonać efektowną i praktyczną rabatę. Sprawdź, co powinno się znaleźć na liście zakupów.

Glebogryzarka (usługa)

Oczywiście zakup glebogryzarki tylko po to, aby wykonać jedną rabatę, jest pozbawiony sensu. Bez problemu natomiast wynajmiesz kogoś, kto posiada taki sprzęt i wykona tę pracę za Ciebie. Koszt? Około 50 złotych za godzinę. Warto w to zainwestować, ponieważ ręczne przekopanie trawnika jest bardzo męczące i czasochłonne.

Włóknina

Nie wszyscy ją stosują, ale jeśli nie masz specjalnej ochoty na ciągłe oczyszczanie rabaty z chwastów, to sugerujemy kupić odpowiednią ilość solidnej włókniny. Postaw na produkt dobrej jakości, który nie rwie się w rękach, dobrze się rozkłada i daje nadzieję na przetrwanie wielu lat. Włóknina znacząco ogranicza wzrost niepożądanych roślin, jednocześnie zabezpieczając nasadzenia przed przesuszeniem podłoża.

Rośliny rabatowe

Tutaj wybór jest ogromny i wszystko zależy wyłącznie od Twoich upodobań oraz wizji rabaty. Jeśli ma to być stosunkowo niewielki fragment ogrodu, to najlepiej będzie postawić na niskie rośliny ozdobne, na przykład kwiaty bylinowe czy iglaki płożące. Pamiętaj również, aby przed zakupem konkretnych roślin upewnić się, jakie stanowisko preferują: słoneczne, cieniste, a może półcieniste?

Obrzeże

Do wykonania rabaty będziesz potrzebować także obrzeża, które pełni dwie funkcje. Po pierwsze: oddziela rabatę od trawnika, dzięki czemu murawa nie przerasta do miejsca uprawy roślin ozdobnych. Po drugie: chroni przed wywiewaniem kory lub rozsypywaniem się kamieni, w zależności od tego, jaki rodzaj ściółkowania zastosujesz na rabacie.

Kora lub kamienie

Obie opcje mają swoje zalety i wady, dlatego trudno jednoznacznie wskazać, która z nich jest lepsza. Kora na pewno będzie optymalnym wyborem dla osób preferujących naturalny wygląd ogrodu oraz dysponujących ograniczonym budżetem. Musisz natomiast pamiętać, że korę trzeba regularnie uzupełniać – ten problem nie dotyczy kamieni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie