Prawa konsumenta w sklepie internetowym

Jerzy Biernacki
01.10.2015

Zakupy przez Internet, stały się w dzisiejszych czasach świetną alternatywą w stosunku do zakupów w sklepach klasycznych. Kupując przez Internet, nie musimy wychodzić z domu.

Z perspektywy własnego pokoju, bez wstawania sprzed komputera, możemy dokonać zakupu wielu produktów i usług. Warto pamiętać, że zakupy przez internet, w rozumieniu prawa, są sprzedażą na odległość, dość szczegółowo obwarowaną istotnymi przepisami. Warto je poznać, wiele z nich bowiem to przepisy, których celem jest ochrona praw kupujących. Do czego ma prawo konsument kupujący w sklepie internetowym?

Prawa konsumenta w sklepie internetowym, można podzielić na dwie części. Prawa związane z zakupem oraz prawa związane z ewentualną rezygnacją z zakupu.

Przy zakupie usług, bardzo istotnym uprawnieniem konsumenta, jest prawo do tak zwanych testów usług. Decydując się na zakup usług przez Internet, należy jednak zwrócić uwagę na to, czy bezpłatny okres testowy usługi można przerwać bez zobowiązań i czy nie zmieni się automatycznie w umowę o świadczenie odpłatnych usług. Oczywiście przy zakupie produktów, uregulowania prawne są nieco inne. Tu - podobnie jak w przypadku usług - istotnym uprawnieniem konsumenta jest prawo do jasnej i czytelnej informacji o sprzedawanym produkcie. Takie informacje powinny być ujawnione przed złożeniem zamówienia, a dostęp do nich powinien być łatwy.

Konsument, który zdecyduje się nabyć w sieci produkt lub usługę, najpóźniej w dniu wysyłki towaru, powinien otrzymać pisemne potwierdzenie faktu zakupu. Takie potwierdzenie dobrze jest wydrukować, by stanowiło dowód zakupu. W przypadku zakupów potwierdzonych umową, potwierdzenie zakupu powinno zawierać treść tej umowy.

Zakupy na odległość, a takimi są zakupy przez Internet, to ryzyko zakupu rzeczy nie spełniających naszych oczekiwań. Tu również konsument jest chroniony przez przepisy prawa, które dają mu możliwość zwrotu nabytego towaru w ciągu 7 dni i otrzymania zapłaconych pieniędzy. Niestety odesłanie zakupionego produktu odbywa się na koszt konsumenta, który go nabył. Co ważne, przy zwrocie towaru, nie trzeba podawać żadnej przyczyny. Warto dodać, że tego uprawnienia nie stosuje się w przypadku umowo zakwaterowania i - co ważne - przy zakupach przez licytację internetową.

Decydując się na zakupy przez Internet, warto znać swoje podstawowe prawa i umieć zastosować je w praktyce. Uregulowania prawne związane z handlem przez Internet, są dla kupujących bardzo korzystne, pod warunkiem, że sklep internetowy będzie tego prawa przestrzegał. Niestety, w sieci roi się od sklepów, które już na pierwszy rzut oka, są podejrzane. Przed dokonaniem zakupu zawsze należy zapoznać się z informacjami na temat sklepu, poznać pełne dane kontaktowe firmy, zapoznać się z regulaminem zakupów w danym sklepie internetowym i decydować się na zakupy, wyłącznie w dobrych, sprawdzonych miejscach. To minimalizuje ryzyko strat finansowych i problemów związanych z zakupami oraz daje gwarancje, kupowania w miejscu pewnym, miejscu, w którym jest przestrzegane prawo związane z handlem w sieci.

Artykuł przygotowany dzięki konsultacji z kancelarialewartowskiego.pl

Artykuł opublikowany przez Partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie