Pralko-suszarka: czy warto ją kupić?

Jerzy Biernacki
05.08.2019

Rodziny z małymi dziećmi dobrze znają ten problem. Pralka pracuje niemal bez przerwy, a wyprane ubrania trzeba jeszcze gdzieś rozwiesić, by w miarę szybko wyschły. W niewielkim mieszkaniu brakuje miejsca na rozstawienie kolejnych suszarek, natomiast linki w łazience bardzo psują design tego pomieszczenia. Stąd rosnącą popularnością na polskim rynku cieszą się pralko-suszarki. Czy warto kupić takie urządzenie? Jakie są jego zalety, a jakie wady? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Zalety pralko-suszarek

Podstawową zaletą tego sprzętu jest to, że praktycznie rozwiązuje opisany we wstępie problem. Ubrania z suszarki można od razu schować do szafy czy założyć na siebie, co jest niezwykle wygodne i oszczędza mnóstwo czasu.

Zapytasz: po co kupować pralko-suszarkę, skoro można mieć dwa osobne urządzenia? To prawda, ale czy na pewno masz na nie miejsce? Tutaj ujawnia się kolejna zaleta pralko-suszarek, mianowicie: kompaktowość. Taki sprzęt wymiarami nie odbiega od standardowej pralki, dlatego spokojnie można ustawić urządzenie w łazience czy pod blatem w kuchni.

Jeśli chodzi o skuteczność suszenia, to wszystko tak naprawdę zależy od klasy urządzenia. Najtańsze pralko-suszarki miewają kłopoty z wysuszeniem grubych tkanin lub potrzebują na to więcej czasu. Dlatego rozważając zakup takiego sprzętu zdecydowanie warto dozbierać do modelu z wyższej półki.

Wybierając pralko-suszarkę radzimy również zwrócić uwagę na kluczowe parametry tego sprzętu, czyli:

  • Maksymalny wsad (zarówno dla funkcji prania, jak i suszenia – rzadko są takie same)
  • Prędkość wirowania
  • Zużycie energii oraz wody

Nie są to urządzenia bez wad

Przejdźmy do minusów pralko-suszarek, których nie należy bagatelizować, ponieważ dla wielu osób mogą one przekreślać sens zakupu tego sprzętu. Przede wszystkim wadą pralko-suszarki jest bardzo wysokie zużycie energii – nawet modele klasy A+++ solidnie podwyższą rachunki za prąd, co warto mieć na uwadze.

Nie łudźmy się też, że pralko-suszarka w 100% zastępuje dwa osobne urządzenia. Taki zakup należy raczej traktować w kategoriach kompromisu. Ani funkcja prania, ani suszenia, nie działa tutaj perfekcyjnie. Użytkownicy zgłaszają problemy z niską jakością suszenia, niszczeniem ubrań czy bardzo długim czasem pracy na programach ekonomicznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.