Gros z nas podróżuje dziś z klasycznymi walizkami na kółkach. Owszem, są one wygodne, w miarę wytrzymałe, nie gniotą się w nich tak mocno ubrania – same plusy. Do czasu, aż przyjdzie nam taką walizkę ciągnąć lub pchać po nierównych chodnikach, błotnistych drogach lub wręcz nieść na głowie, aby pokonać jakąś rzeczkę. Kraj, do którego jedziemy, może mieć zupełnie inne oblicze niż to zaprezentowane na pięknych zdjęciach w folderach podróżnych. Dlatego najbezpieczniejsze wydaje się być jednak podróżowanie z plecakiem, szczególnie jeśli wyjeżdżamy gdzieś na własną rękę. Jaki plecak podróżny zatem wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam. Generalnie jednak nigdy nie należy przesadzać. Owsem, to plecaka 80-100 litrowego zmieścisz połowę swojej garderoby, ale czy naprawdę to wszystko będzie Ci potrzebne na wakacjach? Raczej nie. W dodatku pamiętaj, że im większy plecak i im więcej do niego napchasz, tym będzie cięższy – a długim locie samolotem każdy kilogram na plecach robi różnicę, uwierz.
Optymalnym wyborem jest plecak o pojemności od 40 do 60 litrów. Pomieści naprawdę dużo ubrań i drobiazgów, a przynajmniej nie obciąży zbytnio Twojego kręgosłupa. W dodatku plecak o pojemności 40 litrów da się spokojnie upchnąć w koszu pomiarowym na lotnisku, dzięki czemu linia lotnicza potraktuje go jako bagaż podręczny – zapłacimy mniej za bilet.
Przede wszystkim na jakość szwów. Sprawdzamy, czy producent „nie pożałował” nitki w newralgicznych punktach, czyli na mocowaniu ramiączek do pleców, na wzmocnieniach i wszędzie tam, gdzie plecak jest narażony na duże naprężenia. Pojedynczy ścieg powinien dyskwalifikować taki plecak z użytku – na pewno wieloletniego.
Kolejna kwestia to wentylacja i wyprofilowanie plecków. Jest to bardzo ważne, bo plecy w podróży z plecakiem w końcu mogą dać Ci się we znaki. Pamiętaj, aby wybrać plecak z systemem wentylacji – wówczas plecy, nawet mimo w miarę ścisłego przylegania do plecków plecaka, nie będą się tak pocić.
Dla wygody noszenia plecaka kluczowe znaczenie ma jakość ramiączek, pasa biodrowego i paska do zapinania na klatce piersiowej. Trudno to niestety ocenić przez Internet, dlatego zachęcamy: zawsze kupuj plecak w sklepie stacjonarnym, aby mieć możliwość jego wcześniejszego przymierzenia. To naprawdę bardzo ważne. Pamiętaj przy okazji, że to pas biodrowy powinien przenosić dużą część ciężaru, odciążając przy okazji plecy, dlatego absolutnie nie wybieraj plecaka pozbawionego tego upięcia.
Właściwie trudno to dziś jednoznacznie ocenić. Współczesne plecaki oczywiście nie wykorzystują już stelaży wykonanych z rurki – w zamian są wzmocnione systemem elastycznych pasków wszytych pod materiał. Taki stelaż jest dużo wygodniejszy, nie zabiera miejsca i pozwala nawet delikatnie ściągnąć plecak w celu zmniejszenia jego rozmiarów.
Ważne!
Pamiętaj jednak, że stelaż uniemożliwi wepchnięcie plecaka do kosza pomiarowego na lotnisku, dlatego taki plecak nie nadaje się na bagaż podręczny.
Stelaż na pewno przyda się natomiast w długich podróżach, gdy plecak jest mocno obciążony przez dłuższy czas. Jeśli zamierzasz po prostu przyjechać do hotelu i nie ruszać się z niego przez tydzień, to możesz śmiało wybrać plecak bez stelaża.
Generalnie im więcej kieszeni, tym lepiej, ale tym trudniej zabezpieczyć plecak przed ewentualnymi złodziejami czy obsługą lotniska, która ma dostęp do bagaży pasażerów. Dlatego jest to kwestia indywidualna.
Warto wiedzieć
W praktyce jedyną niezastąpioną kieszenią jest ta dolna, która umożliwia dostęp do ciuchów ułożonych na dole plecaka bez konieczności jego rozpakowywania. Zwróć na to koniecznie uwagę, bo ten „gadżet” naprawdę się przydaje.
Materiał, z którego wykonano plecak powinien być przede wszystkim odporny na przetarcia. Jego wodoodporność, tak chętnie podkreślana w reklamach, ma drugorzędne znaczenie, jeśli tylko będziesz stosować pokrowiec ochronny – jest dużo skuteczniejszy niż każdy materiał, z którego wykonano plecak.
Wybór plecaka na podróż nie jest więc taki prosty. Jeśli jednak będziesz kierować się naszymi podpowiedziami, z pewnością kupisz sprzęt, który posłuży Ci przez lata. Kto wie, może zapomnisz nawet o walizce?