Pilarki łańcuchowe, nazywane potocznie piłami łańcuchowymi, to specjalistyczne elektronarzędzia przenośne. Znajdują zastosowanie we wszelkich pracach związanych z pozyskiwaniem czy obróbką drewna, zarówno na skalę przemysłową, jak i co celów indywidualnych. Używane są nie tylko do ścinania drzew czy gałęzi, ale także w ratownictwie. Podstawowe kryterium podziału wynika z rodzaju jednostki napędowej. Dlatego rozróżniane są pilarki spalinowe i elektryczne.
Pilarka spalinowa i elektryczna składają się z dwóch bazowych elementów. Pierwszym jest łańcuch tnący, który porusza się z dużą prędkością wzdłuż prowadnicy. Drugi element to właśnie jednostka napędowa, wyposażona w silnik spalinowy lub elektryczny. Nowoczesne pilarki to estetyczne i bezpieczne urządzenia, znajdujące wiele zastosowań od podcinania gałęzi, cięcia drewna na opał na majsterkowaniu kończąc. Rozwiązania spalinowe wyposażone są coraz częściej w specjalistyczne silniki, które zaprojektowano z uwzględnieniem wymogów ograniczania emisji spalin i zużycia paliwa, przy jednoczesnym zapewnieniu jak największej mocy.
Jedną z najważniejszych cech pilarki jest moc silnika i prędkość obrotu łańcucha. Wyższe modele mogą osiągać nawet 9000 obrotów na minutę przy mocy silnika około 2 kW. Urządzenia takie powinny być też relatywnie lekkie. Współczesne pilarki spalinowe, nawet po napełnieniu zbiornika paliwa, nie ważą więcej niż 6 kg, co ułatwia długotrwałą pracę. Decydując się na takie urządzenie warto zwracać uwagę na to, czy łatwo się je obsługuje, np. wyłącznik zapłonu oraz dźwignia ssania powinny być umieszczone w zasięgu ręki operatora. Nie bez znaczenia są też zaawansowane systemy redukcji drgań, które zwiększają komfort pracy. Pomocne okazują się też pompki paliwa czy specjalne instalacje zmniejszające siłę potrzebną do rozruchu silnika.
Producenci pilarek poczynili też wiele, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom. Wbudowane w urządzenia hamulce bezpieczeństwa aktywowane są przez użytkownika lub automatycznie na zasadzie bezwładności. Ogranicza to znacząco ryzyko obrażeń. Użytkownicy cenią sobie również beznarzędziowy system napinania łańcucha. Pozwala on na szybki i łatwy montaż prowadnicy i napięcie łańcucha bez korzystania z dodatkowych narzędzi. Jest to przydatna funkcjonalność, bowiem podczas codziennej pracy, łańcuch pilarki ulega stępieniu i konieczne jest jego naostrzenie. To czynność, którą ogrodnicy czy działkowcy będą wykonywać nie częściej niż raz na rok, ale już zawodowi drwale będą musieli robić to co kilka miesięcy.
Pilarki spalinowe generują znaczny hałas. Zazwyczaj wartość ta oscyluje w granicach 110 dB, co powoduje, że wymagają stosowania ochraniaczy słuchu. Ze względu na gabaryty i ograniczenia wagowe niemożliwe jest praktycznie dalsze wyciszenie tych urządzeń, dlatego kupując pilarkę koniecznie należy zaopatrzyć się też w słuchawki tłumiące dźwięki z zewnątrz.
Pilarka spalinowa to bardzo przydatne urządzenie, które wymaga od użytkownika szczególnej ostrożności i wprawy w codziennym używaniu. Odpowiednio konserwowana zapewni jednak wydajną pracę przez wiele lat.
Artykuł partnera.