Perfumy - od starożytności do czasów współczesnych

Jerzy Biernacki
02.10.2015

Perfumy nie są wynalazkiem naszych czasów. Istniały prawdopodobnie już w czasach praczłowieka, choć nie w takiej formie, jaką znamy obecnie. Kiedy zaczyna się historia zapachów zamkniętych w ozdobnym flakonie?

Od zarania dziejów

Zapach jest czynnikiem, z którym człowiek miał do czynienia zawsze. Pierwsze perfumy pozyskiwano w procesie palenia różnego rodzaju drewna, żywic i tym podobnych. Wyjaśnia to pochodzenie słowa „perfumy” od łacińskich słów „per” - przez oraz „fumare” - dymić. W starożytności perfumy wykorzystywano do przeróżnych obrządków religijnych. Miały ułatwiać nawiązanie kontakt z bogami i dawać życie wieczne zmarłym. Najbardziej popularne perfumy były u Egipcjan i to oni odegrali znaczącą rolę w historii zapachowych substancji. W Aleksandrii spotykali się perfumiarze i alchemicy, a perfumy stosowano między innymi do składania ofiar lub w trakcie rytuałów pogrzebowych, przy balsamowaniu zwłok z użyciem oleju perfumowanego. Oprócz tego, Egipcjanie stosowali perfumy na co dzień - w medycynie i w celach ozdobnych.

Czy wiesz że...?

W starożytnym Egipcie większość perfum produkowano z kwiatów, w szczególności z błękitnej lilii wodnej, irysów, majeranku czy też z żywic z drzewa terpentynowca, mirry, z czystka ladanowego i styrakowca.
Poprzez morskie szlaki handlowe wiedza o produkcji perfum dotarła na Stary Kontynent, do Grecji, gdzie z czasem zaczęto eksperymentować z perfumami. Były one uznawane za świętość, ale z czasem znalazły zastosowanie w medycynie i higienie osobistej. W okresie Cesarstwa Rzymskiego w Rzymie, w łaźniach publicznych stosowano liczne pachnidła, w tym korzenne aromaty.

Ciekawostka

W starożytności perfumy były stosowane w formie stałej, a dopiero pod koniec XIV wieku zaczęły one być wypierane przez płynne pachnidła.

Złoty wiek perfum

W czasie renesansu, baroku i oświecenia perfum używali głównie arystokraci - kąpiel uznawana była wówczas za niebezpieczną i niezdrową czynność, dlatego dla zamaskowania fetoru brudnych, spoconych ciał korzystano z mocnych perfum:
• bursztynu,
• piżma,
• jaśminu,
• tuberozy.

Dzięki Katarzynie Medycejskiej z Toksanii pefrumy przywędrowały z Włoch do Francji. Ich zadaniem było maskowanie nieprzyjemnego zapachu źle wyprawionej skóry. Niemniej, i do ciał arystokratów stosowano ten sam specyfik. Za czasów Ludwika XIV gildia rękawiczarzy i perfumiarzy, uzyskała monopol na sprzedaż perfum, odbierając tą profesję aptekarzom.
Aby nie sprowadzać wciąż perfum z Włoch, Francuzi sami zaczęli rozwijać przemysł perfumeryjny. Rozkwit produktów perfumeryjnych przypada na oświecenie, kiedy wody perfumowane ustąpiły miejsce octom toaletowym, a w łazienkach pojawiły się poręczne flakoniki na perfumy. Musiały je mieć wszystkie eleganckie Francuzki.

Czy wiesz że...?

Ojczyzną perfum francuskich jest miasteczko Grasse, które stało się centrum produkcji zapachów dzięki rozległym uprawom jaśminu i róż.

Perfumy obecnie

Dziś każda kobieta i każdy mężczyzna ma w swojej kosmetyczce produkty perfumeryjne - perfumy, wody toaletowe lub perfumowane, wody po goleniu, dezodoranty i inne, tego typu pachnidła. Można je kupić nie tylko w perfumerii, ale również szeroką ofertę perfum różnych producentów, w tym tradycyjnych, francuskich, posiada drogeria internetowa, drogerie stacjonarne czy nawet markety i hipermarkety.

Artykuł opublikowany przez Partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie