Ogrzewanie podczerwienią - wady i zalety

Jerzy Biernacki
11.02.2021

Rozważasz możliwość zainstalowania w domu ogrzewania na podczerwień? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zapoznaj się ze wszystkimi argumentami “za i przeciw”, które znajdziesz w dalszej części wpisu.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Innowacyjne systemy grzewcze na podczerwień cieszą się coraz większą popularnością. Zainstalowane na ścianie panele grzewcze emitują ciepło podczerwone, które ogrzewa wszystkie organizmy żywe oraz przedmioty, nie ogrzewając jednocześnie powietrza. Między innymi z tego względu, rozwiązanie to dedykowane jest w szczególności alergikom.

Ogrzewanie na podczerwień - wady

Osoby, które zdecydują się na montaż systemu ogrzewania na podczerwień, muszą pamiętać o tym, że nie może być on wykorzystany do podgrzewania wody użytkowej, co z kolei generuje dodatkowe, a niekiedy niemałe koszty. Ponadto, aby możliwe było uzyskanie jak najlepszych rezultatów ogrzewania, budynek, w którym ma zostać zainstalowany system, musi być szczelny i dobrze ocieplony. Na tym jednak nie kończą się wady ogrzewania na podczerwień, w tym przypadku należy mieć na uwadze fakt, że jest to dosyć kosztowna inwestycja, która zdaniem ekspertów zwraca się zazwyczaj po ok. 3 latach.

Ogrzewanie na podczerwień - zalety

Ogrzewanie podczerwienią niesie ze sobą również wiele korzyści. Przede wszystkim montaż tego nowoczesnego systemu grzewczego jest niezwykle łatwy. Co więcej, promienniki podczerwieni w zależności od indywidualnych potrzeb, można zamontować na ścianie lub suficie. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się stylowe panele infrared, które mogą jednocześnie pełnić funkcję lustra bądź obrazu. Ogrzewanie na podczerwień wiąże się także z wysokim komfortem użytkowania, co wynika z możliwości obsługi systemu przy pomocy pilota zdalnego sterowania bądź aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. Ogrzewanie podczerwienią skutecznie niweluje ryzyko pojawienia się pleśni czy grzybów w pomieszczeniu.

Na koniec, warto pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekologiczne. System ten nie wydziela żadnych spalin, co z kolei sprzyja zarówno zdrowiu domowników, jak i środowisku naturalnemu. Ciekawostką dla wielu bez wątpienia będzie fakt, że emitowane przez panele promieniowanie podczerwone wspomaga prawidłową pracę układu krążenia i mięśni, a dodatkowo także stymuluje układ odpornościowy.

Teraz kiedy już poznałeś wady i zalety ogrzewania na podczerwień, z pewnością łatwiej Ci będzie podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego systemu grzewczego. 
 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie