Namiot pneumatyczny (dmuchany): czy warto go kupić?

Mariusz Siwko
20.10.2020

Wraca moda na biwakowanie. Coraz więcej Polaków decyduje się zrezygnować z pobytu w komfortowym hotelu czy pensjonacie na rzecz spania pod własnym namiotem. Jest to świetna przygoda, a jeśli do tego wybierzemy nowoczesny kemping, to takie wakacje mogą być też całkiem wygodne. Najpierw jednak trzeba kupić namiot i tutaj pojawia się problem, bo wybór jest ogromny. Wiele osób zastanawia się nad zakupem namiotu pneumatycznego, czyli dmuchanego. Czy to rzeczywiście dobry pomysł?

Namiot dmuchany: jak to działa?

Taki namiot z pozoru przypomina zwykłą, tradycyjną konstrukcję. Rozkłada się go bardzo podobnie, również trzeba go przymocować do gruntu przy pomocy szpilek, ale różnica polega na braku klasycznego stelaża rurkowego. Zastąpiły go wzmocnione tunele, które wypełnia się powietrzem – czy to przy pomocy pompki, czy kompresora. Dopiero na sam koniec trzeba użyć metalowych rurek do ustabilizowania dachu i ewentualnie wyprofilowania przedsionka.

Namioty pneumatyczne nie są jeszcze tak popularne, jak zwykłe, ale to się szybko zmienia. Powód? Przede wszystkim wygoda. Sam pomysł jest genialny i stanowi odpowiedź na potrzeby osób, które zraziły się do spania pod namiotem właśnie z powodu kłopotliwej procedury rozkładania oraz składania konstrukcji.

Zalety namiotów pneumatycznych

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest bardzo wysoki poziom wygody. Nie trzeba się męczyć ze stelażem, w zasadzie wystarczy tylko wyjąć namiot z torby, rozłożyć w docelowym miejscu, znaleźć wentyle i zacząć pompować. Cała konstrukcja „wstanie” sama.

Tutaj ujawnia się kolejna zaleta, czyli oszczędność czasu. Nawet doświadczony biwakowicz potrzebuje przynajmniej 10-15 minut, by rozstawić tradycyjny namiot stelażowy dla 4-osobowej rodziny. W przypadku namiotu pneumatycznego amatorowi, który nigdy wcześniej tego nie robił, napompowanie konstrukcji zajmie jakieś 5-7 minut.

Warto również wspomnieć o stabilności. Wbrew pozorom namioty pneumatyczne nie są bardziej podatne na przewrócenie przez silny podmuch wiatru niż stelażowe. W razie potrzeby podczas wyjazdu można co kilka dni dopompować powietrze.

Wady namiotów pneumatycznych

W zasadzie jedyną istotną wadą tych namiotów jest ich cena. Namioty pneumatyczne średnio są o około 30-40 procent droższe niż te tradycyjne ze stelażem. To się jednak może dość szybko zmienić wraz z dalszą popularyzacją tego rozwiązania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie