Kompletując wyposażenie namiotu koniecznie trzeba poświęcić nieco więcej czasu na wybór odpowiedniego materaca. Ten zapewnia nie tylko dobry komfort spania, ale także izoluje od podłoża, co jest szczególnie ważne w przypadku biwakowania w Polsce (niskie temperatury, wysoka wilgotność). Jednym z najciekawszych wyborów może być materac z wbudowaną pompką. W naszym poradniku omawiamy zalety i wady tego rozwiązania.
Materac z wbudowaną pompką to przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie. Wreszcie nie trzeba męczyć się z jego ręcznym pompowaniem lub pamiętać o zabraniu ze sobą pompki elektrycznej. Tutaj wystarczy tylko podłączyć przewód do źródła zasilania i po kilku chwilach materac jest gotowy do użytku.
Warto przy tym zaznaczyć, że wbudowana pompka nie tylko napełnia materac powietrzem, ale również może je z niego usuwać, dzięki czemu o wiele szybciej jesteśmy w stanie złożyć biwakowy „majdan” przed powrotem do domu.
Dodajmy również, że materace z wbudowaną pompką to najczęściej modele o znacznej grubości, bardziej spełniające kryterium pompowanego łóżka niż zwykłego materaca. Tym samym zapewniają bardzo wysoki komfort spania, świetnie sprawdzając się na kempingu.
Po stronie wad takiego materaca na pewno trzeba zapisać jego wysoką cenę – za materac z wbudowaną pompką trzeba zapłacić nawet 100% więcej w porównaniu ze zwykłym modelem. Jeśli musisz skompletować np. 3-4 materace, to różnica w cenie zaczyna być mocno odczuwalna.
Kolejną wadą jest znaczna masa własna materaca, o czym trzeba pamiętać w sytuacji, gdy przewozimy całe wyposażenie namiotu samochodem osobowym i liczy się dosłownie każdy kilogram. W dodatku takie materace są trudne w przenoszeniu i stanowczo zbyt ciężkie np. dla dzieci.
Wspomnijmy również o tym, że w razie awarii wbudowanej pompki naprawa materaca może być kompletnie nieopłacalna, a jego nadmuchanie bardzo problematyczne.