Lampy LED do ogrodu. Warto je kupić?

Piotr Kowalczyk
20.09.2023

Oświetlenie ogrodowe nie tylko poprawia estetykę otoczenia domu, ale też podnosi poczucie bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku nieruchomości położonych poza miastami, na słabo zurbanizowanych obszarach wiejskich. Wybierając lampy do ogrodu koniecznie weź pod uwagę te w technologii LED, do czego przekonujemy w naszym poradniku.

Dużo niższe zużycie energii

Lampy LED zużywają wielokrotnie mniej prądu, co przy obecnych cenach energii ma niebagatelne znaczenie. Jeśli nie chcesz zauważyć drastycznego wzrostu rachunków za prąd po uruchomieniu oświetlenia ogrodowego, to postaw właśnie na lampy LED.

Proste porównanie: lampa LED o mocy 8W odpowiada standardowej lampie o mocy 60W, co już daje nam obraz możliwych do uzyskania oszczędności.

Trwałość

Wielką zaletą technologii LED jest to, że gwarantuje o wiele większą trwałość źródła światła w porównaniu z np. żarówkami halogenowymi. Wybierając markową lampę LED możesz oczekiwać, że posłuży Ci w ogrodzie przez wiele lat. Co ważne, LED nie nagrzewa się tak mocno jak inne źródła, co także ma przełożenie na trwałość lampy.

Możliwość zakupu lampy solarnej

Wśród lamp ogrodowych LED znajdziemy również modele solarne, które są świetnym wyborem dla osób niemających instalacji elektrycznej w ogrodzie i niemogących doprowadzić jej do przewidzianych punktów montażu lamp.

Lampy solarne LED nie zapewniają oczywiście takiej mocy świecenia jak te zasilane z sieci, jednak mogą być w zupełności wystarczające do doświetlania najciemniejszych miejsc w ogrodzie, przestrzeni przy furtce czy bramie wjazdowej. Dobre modele w słoneczny dzień mogą uzupełnić energię w akumulatorze potrzebną do pracy przez nawet 6-7 godzin – warto natomiast zastosować czujnik ruchu, dzięki czemu lampa będzie się włączać tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie